Останні новини

Водохреще 2021: основні традиції та заборони на Йордан

У православному та греко-католицькому світі свято відзначають 19 січня

Традиційно 19 січня люди в усьому світі згадують важливу подію в житті Ісуса Христа - його хрещення в річці Йордан. Відтак, це свято отримало назву Водохреще. Воно є одним із найбільших християнських свят.

Kyiv Live розповідає про стародавні українські традиції та заборони на Водохреще.

Основні традиції свята:

Головний символ Водохреща - вода. Вважається, що 19 січня вона має особливу силу зцілення. Саме тому на Водохреще у всіх храмах, окрім святкової молитви, проводять освячення води. Це потрібно для того, щоб її могли забрати додому люди, велика кількість яких зранку йде до церкви. Цю воду можна пити, кропити нею оселю тощо. Зберігають її, як правило, упродовж року, вважаючи, що вона має чудодійні здібності.

Ще одна невід'ємна традиція Водохреща - купання у водоймах, які до цього було освячено священником. Купаються так звані "моржі" за будь-якої погоди - навіть у сильний мороз.

Попри те, що традицію пірнання 19 січня називають безпечною, до цього слід підходити тільки за умови дотримання низки правил. В іншому випадку це може принести не зцілення від хвороби чи загальне духовне очищення, а навпаки - погіршення власного здоров'я.

традиції.jpg

Фото: Wikipedia

Оскільки в Україні тісно переплелися язичницькі й православні вірування та традиції, у ніч з 18 на 19 січня серед дівчат було прийнято ворожити на нареченого. І хоч цей ритуал засуджується церквою, він досі є популярним і вважається найбільш достовірним за рік.

Як можна ворожити 19 січня?ворожіння на Водохреще.jpg

Ворожіння на судженого

Для цього вам знадобиться колода карт. Перед сном під подушку потрібно покласти чотирьох королів і сказати: "Наречений мій, суджений мій, прийди на побачення до мене". Ранком під подушкою перемішати карти між собою й витягнути одну з них. Якщо це буде піковий король – наречений ваш виявиться старим і ревнивим, король червовий означає нареченого молодого й багатого, хрестовий – наречений буде бізнесменом або військовим, а бубновий – коханим. Не виключено, що саме той, хто вже давно полонив ваше серце.

Ворожіння на заміжжя

Для ворожіння знадобляться стрічка і шматок хліба. Покладіть їх у порожній і чистий горщик, ящичок або тазик. Зав’яжіть очі і тягніть перше, що попадеться. Якщо витягли стрічку, скоро чекайте на сватів, якщо хліб – весілля буде, але не в цьому році.

Ворожіння на бажання

Якщо у вас є кіт, сміливо можете залучити його до святкового ворожіння. Загадайте бажання і покличте кішку. Якщо вона переступить поріг кімнати лівою лапкою – бажання здійсниться, якщо правою – не судилося.

Заборони на Водохреще:

  • На Водохреще не можна займатися господарством, особливо прати.
  • У день перед Водохрещам не можна вживати їжу до сходу першої вечірньої зорі.
  • А на саме Хрещення Господнє не варто робити великі застілля та занадто захоплюватися ворожінням.
  • На вечерю у Водохресний Святвечір не можна готувати м'ясні страви і пити алкоголь. У надвечір'я свята на стіл ставлять пісну "голодну" кутю, вареники, млинці, овочі.
  • На Йордан не можна плакати, адже, за прикметою, можна проплакати цілий рік.
  • Вважається, що на святковий стіл 18 і 19 січня не можна ставити парну кількість страв.
  • Не можна пірнати в ополонку до сповіді та причастя.
  • Звичайно, як і на будь-яке релігійне свято, на Йордан не можна сваритися та лихословити.

Нагадаємо, українські зірки вже відсвяткували Різдво та встигли похвалитися святковим столом із фанатами. Так, Ольга Сумська провела його з сім'єю в Яремче. Павло Зібров привітав українців із священним святом у колі сім'ї. Своєю кутею похизувався і Михайло Хома, більш відомий як DZIDZIO. А ось ведучий Холостяка та Холостячки зустрів першу зірку із коханою біля Львівського театру опери та балету.

Вийти в ефір
27.01