Останні новини

Вимога підвищити зарплати: як реагувати на електронні листи від податківців

Така кореспонденція не є офіційними документами.

Підприємці почали отримувати від податківців “профілактичні” листи. Їх мета - змусити бізнес вказувати справжній, а не мінімальний рівень зарплат. Таким чином податківці розраховують збирати більші податки.

Про це повідомляє Kyiv Live з посиланням на UBR.ua.

Читайте також: Як повернути кошти, якшо працівнику помилково виплатили надлишкову зарплату

Податковий консультант Київського центру підтримки розвитку бізнесу Олександра Томашевська підтвердила інформацію щодо листів, але назвала таку кореспонденцію "спамом" - адже не вказані навіть адресати.

Податкова інспекція має електронні адреси платників податків, які відомство отримує з держреєстру. Крім того, при подачі звітності обов'язково потрібно вказувати імейл компанії або організації. Спілкування з податковою через електронний кабінет теж передбачає надання адреси електронної пошти.

"У звітності ти не будеш вказувати фейковий імейл ... Мені потрібно, щоб податкова в разі чого мене все-таки знайшла", — зазначила Олександра Томашевська.

У зв'язку з підняттям тарифів "Укрпоштою" такий "спам" розсилати в паперовому вигляді "дуже дорого" - мінімальний тариф за лист становить 9 грн. Раніше податківці розсилали листи або обдзвонювали підприємців, викликаючи їх на бесіди. Під час зустрічей переконували, що "платити мінімальну зарплату - це некрасиво".

Зараз багато контактні телефони не відповідають, а сидіти і всіх обдзвонювати - справа витратна. І навіть якщо і викликати, то і податкова, і бізнесмени працюють в карантинному режимі. Тобто, навряд чи зустріч відбудеться.

Кому боятися і чи варто?

Кілька років тому податківці оприлюднили офіційну статистику:  70% податків з зарплати сплачувалось з мінімальної заробітної плати. Тільки 30% трудящих отримували зарплату вище "мінімалки".  Зараз це співвідношення навряд чи змінилось, а можливо, на тлі карантину розрив навіть збільшився, адже в скрутні часи в першу чергу “оптимізують” податки. 

Старший аналітик Інституту соціально-економічної трансформації (ІСЕТ) В'ячеслав Черкашин "листів щастя" з податкової не здивувався. За його словами, свого часу їх розсилав ще Микола Азаров, коли працював в уряді. Він назвав таку практику “як окрему міру - неефективною”, однак слідом за такими листами, як правило, йдуть планові перевірки. Тому якщо розглядати в комплексі, то певні "сплески" з підняття зарплат будуть.

Очікувати підвищення зарплат можна там, де спостерігається висока рентабельність бізнесу. Також експерт описав один з можливих сценаріїв розвитку подій. Якщо якийсь підприємець розуміє, що "податкова від нього не відстане", то йому простіше звільнити десяток співробітників. За рахунок коштів, що звільнилися можна підняти рівень "білої" зарплати. У той же час зі звільненими можна розраховуватися в чорну.

Як реагувати на таку розсилку?

Олександра Томашевська порадила ігнорувати подібний "спам".

"Якщо податкова дуже хоче зі мною зв'язатися, вона дійсно використовує офіційні шляху", - підкреслила вона.

Керуючий партнер ЮК "Наказ" Філіп Орлов в коментарі виданню зазначив, що відправка подібних листів несе виключно інформативний характер.

"Якщо лист податківців складено з порушенням вимог законодавства, платник податків має право не відповідати на нього", - підкреслив він.

Юрист зазначив, що податкові органи не мають повноважень з регулювання заробітної плати працівників. Їх основна специфіка - податки і збори, тому з боку податкової не варто побоюватися штрафних санкцій.

Нагадаємо:

  • Податківець не може безпідставно прийти з перевіркою до підприємця. Посадові особи контролюючого оргіну мають право провести документальну виїзну перевірку лише за наявності підстав та певних документів.
  • Працівник, який уклав договір про роботу за сумісництвом має право на щорічну оплачувану відпустку. Тривалість її буде такою самою як у інших працівників відповідної професії та оплачуватиметься такий відпочинок згідно з законодавством.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
15.04