Останні новини

"Я би не вакцинувався в першу чергу": Зеленський розповів про щеплення, російську вакцину та медичну реформу

Президент Зеленський відповів на запитання журналістів на форумі "Україна 30. Коронавірус: виклики та відповіді"

Президент України Володимир Зеленський відкрив міжнародний форум "Україна 30". Перший захід із доєднанням світових та українських експертів, журналістів був присвячений темі боротьби з коронавірусом.

Що говорив президент під час відкриття форуму - розповість Kyiv Live.

Україна 30

Президент анонсував серію форумів, на яких говоритимуть про актуальні для України речі.

"Сьогодні відбувається перший захід, яким ми починаємо серію масштабних щотижневих форумів в Україні. Це старт великого суспільного діалогу за участі влади і громадськості, наукових партнерів, міжнародних партнерів, українських експертів і журналістів. Протягом наступних місяців, окрім ковіду, будемо говорити про безпеку та оборону, про мир і війну, Крим і Донбас, комунальні тарифи, діджиталізацію й освіту, науку, культуру і спорт, про медичну, соціальні сфери, про промисловість й екологію. Говоритимемо про ті речі, які є опорами нашої Незалежності", - зазначив Зеленський.

Форум покликаний порушити важливі для розвитку України питання напередодні 30-ої річниці Незалежності, а також сприятиме обговоренню проблем та генерації нових рішень.

Зеленський розповів про підсумки боротьби з коронавірусом в Україні.

"У питанні протидії COVID Україні є чим пишатись, бо якщо казати відверто, стан медичної системи, який ми отримали в спадок – не давав надій на уникнення колапсу. Було зруйновано лабораторії, їх залишилось 5, зруйнована вертикаль державних лікарів, лаборантів, епідеміологів – ми фактично збирали їх по країні в ручному режимі. Те ж саме стосується забезпечення обладнанням і медичними засобами. Однак ми змогли організувати поставки необхідних препаратів, а згодом розгорнути виробництво. Підвищили зарплату медикам, що працюють з коронавірусом, до 300 відсотків, а цьогоріч суттєво підвищили зарплатню всім медикам", - сказав Зеленський.

Також президент заявив, за час локдану вдалось збільшити кількість ліжок у лікарнях - і сьогодні 70 відсотків з них вільні, а більше 80 відсотків ліжок забезпечені киснем.

"На сьогодні вдалось досягти стабілізації із захворюваність на ковід і втричі зменшити середньотижневу кількість випадків", - зазначив Зеленський.

Президент зауважив, що більше, ніж 500 тисяч українців отримали від держави допомогу 8 тис. гривень. І це один із багатьох інструментів державної підтримки громадян та бізнесу.

Україна 30

Зеленський назвав пріоритети боротьби з коронавірусом, серед яких найперший - вакцинація.

"Головне - це вакцинація, її дорожня карта. Ця карта розроблена для забезпечення належного і рівного доступу до вакцини для всіх мешканців України. Її головним завданням є охоплення половини населення Україні – у 2021 – початку 2022 року. Зовсім недавно нашим головним завданням було забезпечення для України достатньої кількості доз якісної вакцини від провідних міжнародних виробників. Ми домовились про поставку в Україну вакцин від Pfizer, CoronaVac, AstraZeneca та Novavax", - заявив президент.

Читайте також: У столичних аеропортах розповіли, як працюють летовища в заметіль

У першу чергу вакцинуватимуть лікарів та військових.

"Перший етап вакцинації почнеться цього місяця. Вакцини отримають військові, медики та нацгвардійці. Однак, вирішивши питання поставок вакцини в Україну, зіткнулись з новою проблемою – недовіра до щеплень і відмова від щеплень великої частини населення. Я готовий, як і більшість світових лідерів, показати своїм прикладом, що вакцинація безпечна і ефективна", - розповів Зеленський.

Другим викликом президент назвав модернізацію медичної інфраструктури та створення нових систем дослідження біологічних загроз.

"Маємо створити доступну систему моніторингу прогнозування біологічних загроз в Україні й світі. Подолати ці виклики Україна та світ можуть лише спільно", - сказав президент. 

Також президент Зеленський відповів на запитання журналістів у студії.

Зеленський про російську вакцину

"Жодної достовірної інформації про те, що російська вакцина "Спутник" показує ефективність у 91 відсоток нема. Ні від ВООЗ, ні від провідних європейських спеціалістів такого підтвердження не надходило. Найкращий метод переконати світ у якості вакцини – запровадити вакцинацію населення. Перед тим, як пропонувати нам – потрібно вакцинувати своє населення. Тоді це про здоров‘я, а не про політику. Також не можна виключати фактор фейкових новин, всі вже розуміють, що таке інформаційна гібридна війна. Громадяни України – це люди, точно не кролики – на них експериментувати ми не маємо жодного права. Тому домовлялись лише з провідними виробниками вакцин, які затверджені світом. Вакцинація буде в лютому, якщо не буде гальмування через бюрократію. Українці мають отримати цей мільйон вакцин. Проводимо ковід-наради постійно. Далі має бути легше. Повинні надати можливість всім українцям вакцинуватись", - заявив Зеленський.

Читайте також: Найбільший прапор України знову приспустили: що сталося

Щодо методів, які можуть переконати українців вакцинуватись, президент назвав власний приклад і вимоги держав ЄС.

"Соціологи кажуть, що половина населення України не вірить в COVID. Я готовий одразу вакцинуватись, але якщо перші 100 тис. вакцин будуть для медиків, які контактують із хворими – я би не брав один з першої партії. Точно буду вакцинуватись із військовими. Щеплення буде тієї вакциною, яка надійде першою – ймовірно це "Файзер". Впевнений, що Європа не надасть можливості мандрувати, якщо не буде вакцинування. Не впевнений, що паспорт вакцинування буде введений у всіх країнах, але щеплення буде важливим,- сказав президент.

За словами гаранта, Україна буде скасовувати карантинні заборони для тих, хто вакцинується, або перехворіли на коронавірус.

"Гадаю, і батьки мої будуть робити щеплення, коли вакцина буде в доступі. Потрібно перевіряти вакцину – кілька країн обережно підходять до віку людей перед вакцинацією. Ми отримуємо вакцину з перших рук, Covax – програма, яка надасть нам можливість отримати велику кількість якісної вакцини, ми отримаємо найкраще -  Pfizer, AstraZeneca. Наприклад, ефективність китайського препарату CoronaVac – можемо побачити результат по Туреччині", - сказав Зеленський.

зеленський3.jpg

Стосовно медичної реформи в Україні - Зеленський зазначив, що вона лише починається.

"Вважаю, що медична реформа не зроблена. Закрили заклади, які буцімто не потрібні. А потім Україна не знає, куди покласти людей, хворих на ковід. Вважаю, що в реформі не було стратегії. Я не медик, але бачу, як довгий час боремось із ковід-заразою і проблемами медицини. Тому вважаю, що реформа лише почалась. І необхідно створити для лікарів і пацієнтів хороші умови. Але ще якісну інфраструктуру – відсутність черг. На все це потрібні великі гроші – ми наближаємось до цього. Потрібно небагато часу, і ми покажемо, що будемо робити, щоби захистити населення і лікарів", - заявив Зеленський. 

Про вакцинування і відповідальність

Зеленський зазначив, що невдовзі буде створена нова платформа. яка дозволятиме спростити чергу на щеплення від коронавірусу. 

"У нас дуже ліберальні правила до населення – адже терпіти обмеження населення не може й не хоче. Тому вважаю вакцинацію одним із правильних кроків для України. До літа будемо мати 10 млн. вакцин, може й більше. Я попросив Мішу Фєдорова (міністр цифрової трансформації - авт.) разом зі Степановим ще у листопаді підготувати велику платформу, щоби люди мали можливість записуватись – що така-от людина готова вакцинуватись. Під цей список мали створити графік. Щоби потім ця людина отримувала зворотній зв‘язок – повідомленням чи імейлом. Щоби людина розуміла, що приблизно в таку дату може отримати безкоштовну вакцину. Одразу з геолокацією. Вони це підготують – до першого масового вакцинування ця платформа має запрацювати", - зазначив Зеленський. 

Щодо того, як заїжджатимуть до України іноземці - Зеленський сказав, що це буде вирішуватись за прикладом країн ЄС.

"Маємо мати дзеркальні відносини з країнами Європи – якщо вони будуть пускати з якимось паспортом чи штампом – ми маємо робити те ж саме. Вакцинування поки що добровільне – люди, які працюють на державу, отримують від неї кошти і мають постійні контакти – вони не мають права відмовитись від вакцинації. Окрім людей, яким з якихось причин протипоказана вакцинація", - зазначив Зеленський.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/JhvStQb3J7Q" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Нагадаємо:

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
02.03