Останні новини

Як побудувати будинок за містом, зекономити десятки тисяч доларів та роки життя

Скільки коштує побудуватись за містом, на що в першу чергу звертати увагу

Чимдалі – все більше киян поглядає на приміські будиночки, а з початком пандемії коронавірусу бажання придбати або побудувати собі затишне житло десь ближче до лісу – стало для багатьох майже мрією.

Але заміське життя відрізняється від "столичного комфорту" - містить багато побутових нюансів, а якщо будинок плануєте будувати з нуля – то тут виникають ще кругленьку суми на калькуляторі. Але, як то кажуть, нема нічого неможливого.

Тож якщо ви серйозно налаштувались перебратись у передмістя – Kyiv Live розповість скільки коштує побудувати новий дім, перебудувати вже готовий будинок і з чого почати шлях мешканця передмістя.

Фото - homediz.infoФото - homediz.info

З чого почати будівництво

Театр – з вішака, а будівництво за містом – починається із Гугл-карти (і це не жарт). Одна з надважливих задач – обрати місце, де плануєте оселитись. І тут потрібно звертати увагу на кілька ключових моментів. Про них написав у спеціальному чек-листі експерт з питань еко-будівництва Андрій Бобровицький.

Тож, про що варто пам‘ятати, обираючи місце для заміського будинка:

 • Ґрунт – від землі багато чого залежить – від вартості будівництва до можливості пробурити свердловину. Краще довірити аналіз фахівцям - замовити перевірку експерта
 • Повітря – тут варто звертати увагу, чи є поряд ліс, зелені насадження
 • Вода – аналіз питної води також краще замовляти у експертів
 • Радіологічний контроль – краще виміряти рівень і упевнитись, що все добре й безпечно.

Також важливо:

 • Чи є поряд гамірна дорога чи, скажімо, лісопилка – адже тиша досить важлива для затишку
 • Чи проведений на ділянку газ, чи є електрика, телефонний зв‘язок, інтернет
 • Відсутність поряд ліній електропередачі, вишок мобільного зв‘язку.

Також не зайвим буде дізнатись, як далеко від вас знаходяться атомні станції, заводи і старі-добрі свиноферми – адже все це ваше здоров‘я. Те саме стосується великих полів, які можуть обробляти шкідливими домішками – а ви цим дихатимете.

Фото - sunpower.uaФото - sunpower.ua

А от позитивні зачіпки варто шукати, дивлячись на розміри будинку й саду потенційних сусідів – еко-активіст запевняє, що за квадратурою та ошатним виглядом можна здогадатись про статки господарів, а заможні сусіди – це завжди добре і майже точно безпечно. Сумлінний пошук у Гугл-картах – може зекономити ваш час.

Читайте такожПережив дві війни і "перебудову": у Києві під загрозою знищення опинився найстаріший кінотеатр

"Щоби знайти свою землю, доведеться витратити час, чим більше Ви витрачаєте час на аналіз різних ділянок, тим менше ймовірність розчарування і витрачених безцільно 20, 30, або 100 тисяч доларів і кількох років життя. Найважливіше при виборі ділянки - це вода, повітря, ґрунт, хороші сусіди", - радить експерт.

Фото - 4-kottedzh-pod-kievomФото - 4-kottedzh-pod-kievom

Чисті документи і райдужні перспективи 

Якщо ви визначились із місцем – то переходьте до наступного етапу – перевіряйте документи на землю. Якщо плануєте придбати землю разом із готовим будинком – квест ускладнюється, оскільки вам необхідно буде "протестувати" будинок, перевіряючи його фундамент, тріщини в стінах, наявність плісняви і навіть запах у санвузлі.

Щоби упевнитись, що будинок вам підходить – еко-експерт радить винайняти його в оренду – пожити і зрозуміти що до чого. Адже якщо будівля із недоліками - то ремонт стане ще у копієчку. 

"Перший ідеальний варіант перед покупкою будинку - зняти його в оренду на рік і побачити, як він себе веде в різних умовах. Другий варіант - оглянути будинок взимку і навесні. Взимку, в сильний мороз, найкращий час для тестування будинку за допомогою тепловізора. При плюсовій температурі недоліки можна побачити за допомогою іншого варіанту діагностики житлових будинків - BLOWER DOOR TEST. Навесні найкраще оглядати будинок, тому що видно все, що було засипано снігом, плюс весна - найкращий час, щоб побачити стан підвальних приміщень в період найвищого рівня ґрунтових вод: видно, де будинок може підмокати навесні", - радить Бобровицький.

Якщо ви упевнились, що все гаразд – час перевіряти дозволи й документи. Тут необхідно:

 • Дізнатись цільове призначення землі, наявність документів (також про приватизацію),
 • відсутність претензій чоловіка чи дружини власника ділянки (варто перевірити судові реєстри),
 • плани на ваш і сусідські ділянки на 15-20 років (варто зазирнути до Генплану).

Фото - homediz.info/Фото - homediz.info

Перебудувати батьківський будинок – скільки це коштує

Одним з варіантів осісти у передмісті – буде покращити житлові умови у будинку, який уже маєте. Так зробив киянин Валерій Халішхов. Він перебудував батьківський одноповерховий будинок у селі Глібовка на березі біля Київського моря і переїхав туди з родиною. Перебудова зайняла 1,5 роки.

Переваги й недоліки життя за містом

Валерій каже - планували використовувати будинок як дачу - тому не поспішали перебудовувати. А з початком пандемії - точно вирішили лишатись на свіжому повітрі.

"Жили в місті, а коли почався карантин, переїхали в будинок, який зводили як дачу. Вирішили лишитись за містом. Тут знайшов роботу – працюю сільськім старостою, - розповів Валерій. - Мені в охоту вийти й лопатою махнути. Зараз такі технології, інструмент – дозволяє з комфортом виконувати всі роботи. А переваги заміського життя очевидні - свіже повітря, ліс, Київське море, можливість мати свій гараж. Бачу лише одні переваги".

Колишній киянин каже - багато столичних жителів перебирається за місто.

"Зараз пішла така тенденція. У селі Глібовка, де я старостою – з нового року до сьогодні – придбали 5 будинків міські жителі. Йде інтенсивне перебудовування приватного сектору – 85 відсотків його розбудовують кияни", - розповів Валерій.

photo_2021-02-03_13-03-45.jpg

Фото - надані Валерієм Халішховим

Поради для всіх, хто будується

Перебудовувати будинок або зводити новий - варто починати з проєкту. Створити його допоможе архітектор.

Наступний етап – розрахунки вартості ремонтних робіт і матеріалів.

Валерій радить довірити будівництво нового житла або переробку старого – грамотному прорабу.

"Який би у вас досвід не був, але без грамотного прораба, керівника будівництва - буде дорожче й довше. Приходитимуть поодинокі "шабашники", а потім почнуться проблеми, переробки. З власного досвіду знаю, що найефективніше – коли є прораб, який веде це будівництво, від початку – від фундаменту і до завершення оздоблювальних робіт з середини. Він має проєкт і розуміє, що буде в майбутньому. Це збереже близько 30 відсотків коштів замовника", - каже Валерій.

Він наголошує - стежити за будівництвом має людина з досвідом.

"Не маючи досвіду, людина починає будувати – наймає одних на фундамент, других - на цеглу, треті зробили дах. Потім з‘ясувалось, що там не завели кабелі, там не передбачили труби для опалення – починають щось вибивати, кудись щось пробивати. Це впливає на вартість і якість будівництва", - розповів Валерій.

photo_2021-02-03_13-03-43.jpg

Фото - надані Валерієм Халішховим

Септичні ями

Оскільки в багатьох заміських локаціях нема централізованої каналізації – ще однією вашою "точкою на мапі" стане наявність вигрібних ям і їх різновиди.

"Ями також мають бути в проєкті – щоби води, які зливаються в яму, не потрапляли в ґрунт, а потім у водоносні шари, з яких качає свердловина воду в будинок. Ми яму зробили з вуличного льоху для зберігання "сіменної" картоплі. На території був льох – добротний, із монолітного бетону відлитий. Видовбали підлогу, подовжили яму ще на 2 метри вглиб. У нас яма наповнюється за 4 місяці, відкачати коштує 6-кубову бочку – 450 грн", - розповів Валерій.

Каже - розглядав два види обладнання септичних ям - замовити розробку їх можна у спеціальних фірм.

"Є два шляхи обладнати яму – за методом поліфільтрації, коли на дно накладають мілкий щебінь, а потім більший. Такий фільтр буде затримувати туалетний папір, просочуватись буде лише вода. Якщо вдалий ґрунт – піщаний, то перша викачка ями можлива і через 3 роки. Але тут треба дивитись, на якій глибині знаходяться ґрунтові води. Якщо ґрунтові воли високо – то яма буде постійно наповнюватись, і ви постійно будете викликати асинізатора і відкачувати воду. Якщо ж дуже низько – спеціальні фірми поставляють пластикові баки, які просто закопуються в землю", - каже староста.

Щоби не було смороду – роблять спеціальну розвідку сантехніки, встановлюють спеціальні клапани. 

"Другий вид ями - резервуарного типу, там закрите дно повністю і можна застосовувати "хімію", щоби не було неприємних запахів", - розповів Валерій.

Опалення

До питання опалення Валерій підійшов сумлінно й креативно - поєднав кілька технологій в одну.

"Спочатку думали, що взимку жити "на дачі" не будемо - тож Відмовились від парового опалення, поставили електричний конвектор в санвузлі і на кухні – щоби не замерзала вода взимку. Але згодом вирішили поставити камін – на осінь і ранню весну", - розповів Валерій.

Чоловік обрав камін, оснащений спеціальною фінською технологією. 

"Коли почав шукати – знайшов камін-топку, який обігріває увесь будинок. Камін класичний на вигляд, закривається скляними дверцятами, над ним стоїть спеціальний "купол". Топка, нагріваючись, нагріває повітря, яке піднімається вгору і потрапляє в "колокол", а на самому горищі стоїть апаратура і турбіна. Тож у кожну кімнату нагнітається під тиском тепле повітря. А в саму топку для горіння повітря береться з вулиці – таким чином не перепалюється кисень з кімнати", - розповів Валерій.

Каже - температура швидко піднімається до 26 градусів, а ціна за електрику - прийнятна.

"За місяць у нас електрика з усіма електроприладами – свердловинами, господарськими приміщеннями, освітленням, чайниками, кавоваркою – обійшлись 1680 грн. А дров іде 7 полін – із 22 градусів піднімають температуру до 26", - розповідає.

Будинок утеплили також зовні.

"Тепер це будинок-термос – вікна енергозберігаючі з прошарками газу, плівками, все як повинно бути", - сказав Валерій.

Вартість перебудови, ремонтних робіт та модернізації опалення обійшлась у 27 тисяч доларів - будинок із терасою становить 120 "квадратів".

photo_2021-02-03_13-03-41.jpg

Фото - надані Валерієм Халішховим

Що пишуть у мережі

Нещодавно поради щодо того, з чого почати забудову за містом, спитала у соцмережах телеведуча, директорка Дикого театру Ярослава Кравченко.

"Впевнена, багато з вас задумувались про приватний будинок. Хтось рахував, хтось будував, хтось купував готовий. Поділіться, з якого боку підходити до питання?" - написала Ярослава.

Отримала у відповідь кілька сотень коментарів. Підписники радять кілька разів подумати, "а чи треба", ретельно обирати місце і скористатись послугами фахівців.

"Купувати готові можна хіба в знаного і рекомендованого забудовника. Дуже стрьомна штука - декілька друзяк купували спецом будувані на продаж будинки і рік за роком там знаходили такі баги, що вартість будинку перевалила за вдвічі більший. Часто на продаж роблять аби що"

3.jpg

"Будував і живу. Під Вишгородом, 15 хв на машині від Києва. Ділянка 5 соток коштувала 12 тис у.о., будинок (два поверхи, 120 квадратів загалом) обійшовся у 38 тис у.о. на даний момент. Майже повна готовність, лишилося зробити веранду і ще пару дрібниць:)"

"Для початку об’їздити усі приміські котеджні містечка (може зайняти 3-6 міс, якщо лише по вихідним), взнати тренди, умови, подивитись як будують, як вже живуть, оцінити інфраструктуру (!): наявність під’їзних шляхів, дальність від основної траси, наявність школи (дитсадка). Записувати усі по-Вашому +/-, потім зрозумієш - чи самому будуватися, чи купити готове"

2.jpg

"Це жесть, обирай по кольору. якщо зануришся як я - то будеш знати діаметри арматури для фундаменту та як проектувати септик щоби какахи не воняли . Усі дома на ринку в районі 70 - 150к з помилками  (десь дуже печальні - десь не дуже) та навіть у преміум сегменті деякі "будівельники" с*али на норми ДБН. Тобі на 5 - 10 років буде норм. Впасти дах не повинен. А там буде детальне уявлення що треба, побудуєш або знайдеш новий. Тому перший дім обирай за кольором", - написав Юрій Шевченко.

приват4.jpg

"Саме дешевше будувати самому. Найважче знайти ЧЕСНОГО спеціаліста/ прораба, який буде "вести" будівництво від проекту, до дизайну території . При наявності грошей, за сезон можна заїхати в оселю. Ще раз акцентую увагу на особистий контроль кожного етапу будівництва, фінансовий контроль! Якщо не займатися цим самому, чи паралельно з прорабом, вартість будинку може збільшитись в 2 рази"

1.jpg

"Я колись почала з того, що пожила кілька місяців в будинку. Дізналася що туди не їздять доставки (це було давно, але діло слабо просунулося), значно швидше і дорожче убиваються машини ніж від їзди по місту, і в будинку або на ділянці постійно треба щось робити. Кожен ***учий день в тебе щось не ок. Як не вода, то світло, як не котел, то трава захворіла, як не ворота заїло то якісь злодовбучі мухи заселилися на ділянку. Після того я зрозуміла, що наступного разу буду жити в домі лише коли в мене буде два раба 

все правда! але бонусів не менше", -написала поетка Катерина Бабкіна.

приват1.jpg

"Жодних проблем , які ви озвучили не спостерігаю, але майже все зробив і роблю сам( немає кому дорікати за баги)"

4.jpg

"Ми перебудували батьківський дім. Вклали стільки ж скільки, якби будували. Будувати зручніше відразу з готовим планом, де продумані всі комунікації. Реставрувати, переробляти під себе - це складно, постійно маєш враховувати якісь рамки"

"Варто ретельно підійти до вибору будівельників. Не довіряйте тим, що вміють все. Добре довіритися прорабу, але і не всі можуть і не всі прораби - спеціалісти", - написали в мережі.

Kyiv Live поспілкувався із представником компанії, яка зводить одно- і двоповерхові будинки під Києвом, щоби дізнатись актуальні розцінки.

Скільки коштує проєкт і зведення нового будинку 

Компанія будує за 10 км. від Києва - у Білогородці, Віті-Поштовій, Святопетрівському, Гатному й Хотові.

Земля у цих місцинах коштує від 2,5 до 4 тисяч доларів за сотку. 

Індивідуальний проєкт будинку може коштувати від 5 до 1-2 тисяч доларів.

Про це Kyiv Live розповів представник компанії Віталій.

"Все залежить від того де, який будинок, можна подивитись наші проєкти, які в нас є готові", - розповів представник компанії.

Будинок "дуплекс" на 100 квадратних метрів, який розрахований на дві родини – коштує у забудовника 56 тисяч доларів.

Цілий будинок, площею 120 метрів квадратних – на одну родину - обійдеться у 71 тисячу доларів.

"Візуально зовні всі будинки виглядають однаково, а от наповнення може бути різним. Двір робимо під ключ, а будинок "під чистову", коли клієнт заходить – то в дворі вже нічого не потрібно робити, а в будинку вже буде чистовий ремонт – треба буде покласти кахлі, пофарбувати стіни, підшити стелю", - розповів Віталій.

Матеріал для зведення найчастіше обирають - газоблок і цеглу. 

Представник компанії зазначив - варто звертати увагу на документи, що гарантують сумлінне виконання робіт.

"Спочатку укладаємо попередній договір по намірах – якщо будинок знаходиться на етапі будування. У договорі зазначено, скільки коштує, в які терміни будується, де буде побудований, з чого будується. І що зобов‘язується виконати клієнт – тобто розрахуватись по завершенню забудови", - розповів представник компанії.

Коли будинок зведений - його необхідно увести в експлуатацію, реєструють у органах місцевого самоврядування, які надають поштову адресу.

Нагадаємо:

 • Запрацювала державно програма із кредитом на житло під 7 відсотків річних – як скористатись і чи можна бути впевненим, що протягом усього часу ви платитимете фіксований відсоток.
 • Скільки коштуватиме спорудження Меморіалу у Бабиному Яру, хто зацікавлений у його зведенні, та чому виникають скандали навколо проєкту.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
15.04