Останні новини

Рогатий штурмувальник і курс гривні: як події у США вплинуть на Україну

Економісти спрогнозували вплив штурму Капітолію на курс долару

6 січня увесь світ слідкував за історичною подією. Вдруге за американську історію відбувся штурм Капітолію. Прихильники Трампа намагалися оскаржити результати виборів й увірвалися в будівлю. Дональд намагався заспокоїти їх своїми твітами, проте соціальна мережа його заблокувала.

Kyiv Live розповідає що відбувалось в США та як це вплине на Україну. 

Передісторія

3 листопада (у вівторок після першого понеділка листопада) у Сполучених штатах Америки відбулися президентські вибори. Країна обрала 46-го главу Білого будинку. За цю посаду боролися кандидат-демократ від демократично партії Джо Байден та чинний президент США республіканець Дональд Трамп. Останній свою поразку не визнав та заявляв про порушення. Він публічно закликав зупинити підрахунок голосів, заявляв, що вибори вкрали й сфальсифікували. Ба більше, команда юристів Трампа подавала численні позови до судів різних інстанцій. Та усі вони їх відхилили. 

Попри те, що ім’я переможця світ дізнався 7 листопада, згідно з непрямою системою виборів у США, офіційно затвердили президента лише 6 січня. Перед цим 14 грудня виборники з кожного штату зібрались у своїх столицях та проголосували відповідно до волі виборців (громадян). Їх голоси порахували: 78-річний Джо Байден отримав 306 голосів з 270 необхідних, а за Дональда Трампа було 232 голоси. Згідно з Конституцією США, мало лише проголосувати виборникам, цю процедуру мають сертифікувати обидві палати Конгресу (Сенат й Палата представників). І саме це мало відбутися 6 січня перед інавгурацією “сонного Джо”. Проте прихильники Трампа були налаштовані інакше.

Мітинги Трампа й тиск на Майка Пенса

За день до штурму, 5 січня, під час виступу перед своїми прихильниками чинний глава США Трамп заявив, що почне “пекельну битву” за посаду президента, якщо демократи “захоплять” Сенат і Білий дім. 

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/jdMuOY-9Z_U" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Наступного дня, в день, коли Конгрес мав визнати президентство Джо Байдена, Трамп провів мітинг “Рятуємо Америку”. На ньому господар Білого будинку заявив, що не поступиться президенством та “ніколи не здасться”. 

“Ми не хочемо, щоб наша перемога на виборах була вкрадена радикальними лівими демократами, фейковими новинними ЗМІ. Ми ніколи не здамося і ніколи не поступимося. Ми зупинимо злодійство”, — сказав Трамп.

Крім того, Трамп зазначив, що “якщо Майк Песн (віцепрезидент) зробить усе правильно, то він зможу здобути перемогу”. За американською Конституцією, Пенс як голова Сенату озвучуватиме результати голосування Колегії виборників перед Палатою представників і Сенатом. Однак навіть якби віцепрезидент так вчинив, це було б неконституційно. 

Сам Майк Пенс відповів офіційним документом, де зазначив, що він припиняє спроби оскаржити вибори.

Штурм Капітолія

  • Після мітингу Трампа протестувальники прорвалися всередину будівлі Капітолію. Їх не могла зупинити поліція навіть за наявності вогнепальної зброї. Вона попросила підтримки збройних сил і Національної гвардії. А близько 15:00 мер Вашингтона оголосив з 18:00 комендантську годину в місті.
<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/Yfsvmm5azck" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>
  • Через напад протестувальників віцепрезидента Майка Пенса й парламентарів довелось евакуювати у спеціальний шелтер.У мережі навіть можна знайти фотографії парламентаріїв, що лежать під кріслами, а на вході в зал зі зведеними пістолетами стояли охоронці. Коли депутати покинули залу засідань, її захопили протестувальники. 
  • Спочатку Дональд Трамп ніяк не коментував ці події, в той час, як його напарник Майк Пенс засудив штурм у Twitter й запевнив, що усі причетні будуть жорстоко покарані. Обраний президент Байден закликав Трампа виступити на національних каналах і закликати людей зупинити мітинг. Вже через 10 хвилин Трамп виклав відео у Twitter, де знову наголосив, що вибори вкрадені, проте закликав людей розійтися по домівках.
<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/ZB8kjR4nYzk" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>
  • Поліція приїхала до Капітолія близько 17:00 й почала повільно виводити протестувальників з будівлі. На жаль, внаслідок сутичок з поліцією біля будівлі загинуло 4 особи. Пізніше повідомлялось про смерть одного поліцейського, однак цю інформацію спростували. В результаті протестів було затримано понад 50 осіб.
  • О 18:00 у Вашингтоні розпочалась комендантська година, а через 10 хвилин поліція повідомила про “звільнення” будівлі Капітолію. Президент Трамп відреагував на це твітом “Запам'ятайте цей день”!

Twitter-війни

Після подій в американському Капітолії та зважаючи на активність Дональда Трампа у мережі Twitter під час протестів адміністрація соціальної мережі Twitter оголосила, що позбавила Дональда Трампа права робити нові публікації на 12 годин. 

Одразу після відновлення роботи сторінки президент США записав нове відео. Він засудив штурм Капітолію та зазначив, що усі винні будуть покарані. Трамп наголосив, що не визнає результатів виборів, але готовий до мирної передачі влади. Проте своїм прихильникам поки що глава Білого дому сказав, що “усе лише починається”. 

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/1BTBcNr3pjc" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Цікаво, що після протестів у Вашингтоні віцепрезидент Майк Пенс відписався від президента Трампа у Twitter.

Що буде з курсом долара?

За прогнозами економістів, події в США будуть контролюватися й не матимуть істотного впливу на національну валюту України. Звичайно індекси на біржі технічно можуть відреагувати, але це буде короткострокова кон'юнктурна реакція.

"Немає ніяких економічних підстав, щоб долар знижувався. Я дивлюся на реакцію на Forex, на ринку долара і євро - інвестори не оцінили "виставу" (штурм Капітолію - ред.). Фінансові ринки по суті проігнорували події у Вашингтоні", - заявив член української спілки аналітиків Віталій Шапран. 

Він наголосив, що немає потреби хвилюватися за можливі коливання курсу:

"У фінансовому секторі США дуже потужні фінансові інститути, вони не залежать від політичних подій. Тому зараз немає жодних приводів для хвилювання. Не думаю, що варто хвилюватися за доларові заощадження. Але ця ситуація нагадує, що потрібна диверсифікація валютних заощаджень - повинні бути і гривня, і долар, і євро",- коменту Шапран.

Нагадаємо, у Вашингтоні (США) на Freedom Plaza шанувальники Дональда Трампа вийшли на протест проти результатів виборів президента США. Вони влаштували штурм Капітолію – будівлі Конгресу, де проти них застосували силу. За інформацією ЗМІ в результаті зіткнень загинуло чотири людини. 

Теги:
Вийти в ефір
27.01