Останні новини

Як живуть онкохворі діти в Україні

За попередніми підрахунками, лікування дитини коштує близько 100 тисяч гривень

15 лютого у всьому світі відзначається Міжнародний день онкохворої дитини. Цей день відзначається організаціями, що входять до складу Міжнародної конфедерації батьків онкохворих дітей (ICCCPO). З 2003 року Україна також почала проводити заходи пов'язані з боротьбою з дитячою онкологією. 30 років тому лише 10% дітей з таким діагнозом в Україні виживали, сьогодні 6 з 10 дітей вдається врятувати. Водночас у США цей показник - 9 з 10Один з найважливіших чинників успішного подолання хвороби - своєчасне діагностування. 

Kyiv Live розповідає про дитячий рак в Україні

Щодня три мами чують діагноз “рак” у їхньої дитини. У 2020 році близько тисячі дітей в Україні стали онкохворими. А рівень онкозахворюваності дітей за останні роки становить від 10,2 до 13,8 випадків на 100 тисяч дітей. На першому місці - лейкози та лімфоми (30-45% від усіх випадків), на другому - злоякісні новоутворення головного мозку (17-19%), а на третьому місці - нефробластоми (14-15%). 

“Для мене, 4-річної, онкологія сприймалась чимось на кшталт грипу, тобто таким, що просто треба перетерпіти. Я співала у відділенні, а на аналізах (коли можна було виходити з палати) перша вилазила на стілець і давала палець, навіть не "пікаючи", коли голка пробивала шкіру і на пучці пальця виступала кров. Мої батьки зарядили мене бойовим настроєм. Вони планували перемогти у цій боротьбі. І я разом з ними це зробила, тому що навіть не розглядала інших варіантів”, - розповідає Настя, що у 4 роки стало онкохворою. 

Медики наголошують, що батькам треба уважно слідкувати за своєю дитиною та регулярно проходити медичні обстеження. 

Батькам варто звернути увагу на такі симптоми:

– постійна висока температура понад два тижні або підвищення температури одноденно до фебрильних цифр (38-39 градусів) 2-3 рази на місяць без причини;

– втрата ваги, блідість шкіри, слабкість, швидка втомлюваність, чутливість шкіри до синців, носові кровотечі;

– біль у кістках, суглобах й спині;

– зміни та погіршення ходи, рівноваги чи мовлення, двоїння в очах, поява косоокості чи виряченості очей, головний біль більше, ніж два тижні з блюваннями чи без нього

– збільшення лімфатичних вузлів на шиї, в паху, під пахвами.

Дітям, хворих на рак, важливо відбувати себе такими ж як усі. Не варто жаліти або інакше себе поводити:

“Найстрашніше, що може зробити стороння людина — натякнути на те, що майбутнього немає. Будь-яким чином. Сказавши: "Ой, та нащо ви дитину виховуєте, вона ж хворіє. От вилікується — тоді будете виховувати". Бо ця репліка містить у собі приховане "може ж не вилікуватись". Плачучи біля ліжка. Бо одразу постає питання: а чому плачемо? Кажучи: "Я сподіваюсь, що ви вилікуєтесь". Бо і тут є присмак безнадії”, - каже Настя. 

настя рак.jpg

"Між цими двома фото – майже 20 років насиченого життя, якого могло б не бути", - підписала Настя своє фото у Facebook.

В Україні майже 6 років не було Національної стратегії контролю онкологічних захворювань. 22 січня міністр охорони здоров’я Максим Степанов представив новий проєкт. В частині дитячої онкології він передбачає: 

  • запровадження навчання з дитячої онкології та онкогематології для педіатрів та сімейних лікарів 
  • зосередження діагностики та лікування раку у дітей в національних та міжрегіональних центрах 
  • лікування захворювання на основі міжнародних клінічних настанов та протоколів
  • об’єднання лікарських спеціальностей “лікар-гематолог дитячий” та “лікар-онколог дитячий” в єдину та розробку навчальної програми на основі міжнародних стандартів для них

У міністерстві планують до 2030 року підвищити рівень виживання онкохворих дітей до 80%.

“Завжди пам’ятайте, що ваша дитина хвора, а не помирає. І відповідно ставтесь до неї. Ви можете відчувати страх і навіть розпач, але у жодному разі не показуйте їх дитині.Ніколи не опускайте рук. Доки дитина дихає, битву ще не програно. І навіть якщо вона, боже збав, перестала дихати — у вас є час на реанімацію.Будьте поруч. Як би це не звучало, але ви отримали фантастичну можливість провести з дитиною стільки часу, скільки ніколи б не провели за інших умов. Мої стосунки з батьками стали неймовірно близькими і залишаються такими до сьогодні. Я переконана, що це сталося завдяки онкології. Так що, виходить, мені навіть є за що бути вдячною цьому випробуванню”, - радить батькам хворих дітей Настя. 

Нагадаємо:

  • Київські поліцейські затримали чоловіка, котрий викрав обладнання з дитячої лікарні "Охматдит". Виявилося, що тяга до чужого в нього проявляється не вперше, зловмисник вже притягувався до кримінальної відповідальності за схожі злочини.
  • За минулий тиждень у столиці зареєстровано 11 058 хворих на грип та ГРВІ. За шостий тиждень 2021 року до медичних закладів шпиталізували 598 осіб, з яких 44 - діти.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!


Вийти в ефір
05.03