Останні новини

Як знищити свій бізнес одним дописом? У мережі захейтили столичну кав'ярню за "україномовний цирк"

Користувачі написали, що принципово не питимуть каву в цьому закладі

Кав’ярня на київських Позняках "нарвалась" на гнів українців через неповагу до закону про мову. На сторінці закладу опублікували образливий коментар про українську мову.

Про це повідомляє Kyiv Live.

Читайте також: Українська в сфері послуг: що змінилось, чи можна говорити іншою мовою з клієнтом та куди скаржитись, якщо закон порушують

У тексті повідомлення було написано: “Сьогодні розпочинаємо размовний цирк. Будемо балакать на украйонській молві”.

Після публікації пост майже одразу видалили, проте киян та українців встигло обурити таке висловлення. Вони відреагували, написавши свої гнівні коментарі під іншими дописами кав’ярні у соцмережі Facebook:

"...Мені соромно, що в 2021 році у столиці України ще лишилися люди, які вважають нормальним насміхатися над людьми тільки тому, що вони кажуть "Доброго дня", а не "Добрий день""

кава1.PNG

"Як знищити свою репутацію одним дурнуватим керівником. Як вам такий "україномовний цирк"?"

кава2.PNG

"Вас чекає незабутній день - на ранок прокинетеся відомими. Класєка: отріцаніє, гнєв, прінятіє і.. "дорогі українці, промбачте бумласка, ми більше так не мбудемо"

кава3.PNG

"...Ваш "кофе" отруйний. Ми п'ємо каву"; "Ніколи не зайду більше. Забороню дітям, розкажу друзям, знайомим..."

кава6.PNG

Скріншоти

Окрім жорстких коментарів впав і рейтинг кафе на сервісі Google Maps. Із максимальної оцінки в 5 зірок позначка впала до трохи менше двох. Більше того, хтось із користувачів запропонував змінити категорію закладу на громадський туалет.

кава5.jpg

Скріншот

Інший мовний скандал розгорівся в Одесі. Власниці кулінарії єврейської кухні "Артель у Марковичей" націоналісти погрожують "навчальною пожежею" за допис у соцмережі українською мовою, але російськими літерами. Власниця виправдовується, мовляв, пост писала вона з мобільного пристрою, але на її телефоні немає української клавіатури.

"Хочу уточнити - це була не реклама, це наша особиста сторінка на фейсбуці, яку я веду з моменту її заснування протягом 3 років. Тільки я пишу тексти і лише я даю рекламу. В цьому випадку це не була реклама, це був допис на моїй сторінці для моєї аудиторії. Аби не було ніяких закидів у нашу сторону, що наш текст написаний російською, я дала текст написаний українською мовою, але російськими літерами. Я не зрозуміла цю виссану з пальця проблему: написала би російською, все одно захотіли б спалити (на жаль, це вже не вперше...). А зараз погрози сипляться з усіх сторін. У мене телефон такий. Наступну рекламу, якщо ми будемо працювати, я до когось звернусь щоб мені написали українською і буду копіювати текст", - прокоментувала власниця Ірина Маркевич.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/n7nSkn_Ak_M" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Що робити, якщо вас відмовляються обслуговувати українською?

  • Спочатку спробуйте владнати ситуацію на місці та попросіть працівника спілкуватися з вами державною мовою.
  • Якщо не подіяло - можете звернутись до керівництва закладу або на «гарячу лінію» установи.
  • У випадку, якщо і це не допомогло - зафіксуйте факт відмови. Наприклад, на відео чи диктофон, та надсилайте скаргу на ім’я Уповноваженого із захисту державної мови - Тараса Кременя. Її можна скерувати письмово або електронною поштою.
  • Якщо скарга вмотивована - секретаріат мовного омбудсмена оголосить закладу попередження та вимогу усунути порушення протягом 30 днів.
  • У разі повторного порушення протягом року можуть і оштрафувати від 5 100 до 6 800 гривень.

Нагадаємо, з 16 січня вся сфера обслуговування в Україні переходить на українську мову спілкування. З цього дня починає діяти стаття 30 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Заговорити іншою мовою можна лише у випадку, якщо це попросить клієнт або відвідувач. 

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
17.04