Останні новини

Студенти 50+ рідше списують, а на лижах катаються як 20-літні: які міфи про людей "золотого віку" час винести на смітник

Українське суспільство досі живе зі стереотипами з минулих часів - а світ змінився, зокрема для людей 50+

У 50 років можна кататись на лижах, займатись сексом, а на заході такі люди можуть навіть влаштуватись у Макдональдс.

Про це Kyiv Live розповіли експерти з різних галузей.

Ми зібрали типові "міфи" про людей, які досягли віку 50-60 +. У багатьох країнах Європи ця вікова категорія людей - працездатна, задоволена життям і навіть вельми успішна. Відповідно до класифікації Всесвітньої організації охорони здоров'я - вік до 60 років - вважається "середнім". Натомість українці 50-60 років ніби загубились між "молодими" й "поважними".

Тож, розповсюдженим є твердження, що після 50 складно:

Знайти роботу

Про цей кейс говоримо з фахівчинею у HR-marketing, авторкою освітніх програм Тетяною Пашкіною.

Експертка каже – те, що людей 50+ не завжди охоче беруть на роботу – часто через небажання роботодавців бачити зміни в суспільстві.

"Нашим зрілим фахівцям не пощастило, оскільки опинились на зламі світоглядів. Наша матуся й бабуся в 50 років – це вже людина передпенсійного віку, налаштована на відпочинок, на повільне життя – байковий халат, капці в квіточку, зачіска-дулька і чай по вечорах з блюдцями з горохами. Тепер у нас перед 50 можна й бабусею стати і в декрет піти. Старше покоління виглядає геть інакше і почуває себе по-іншому. А якщо подивитись у соцмережах на курси для жінок 45 + - там якась сива бабця тиче пальцем в комп‘ютер. Думаєш: "Матінко Божа". Не всі у 75 так виглядають. Часто у рекламах, де показують родину – є мама, тато, діти і бабуся з дідусем – то вже такі сиві, старенькі. Це все історії, які й формують певний шаблон сприйняття. У нас просто нема людей 50+, вони не є шаблонізовані, тому їх сприймають як попереднє покоління, а вони зовсім інші. Через це виникає ситуація – люди вже готові, в них більш довге життя, вони активні, але суспільство каже: "Тобі трохи до пенсії", - розповідає фахівчиня.

50-860x484.jpg

Експертка каже – зарадити такій ситуації може певна пропаганда в суспільстві підхід самих роботодавців.

"Поки в нас не буде роз‘яснювальної роботи, пропаганди – буде серйозна проблема. Люди зрілого віку кажуть: "Якщо я спілкуюсь із HR-ом, то ми просто добре розмовляємо, якщо ж присутній ще й керівник, то мене беруть на роботу". В Україні є проблема, що на пошук працівників часто наймають молодих дівчат, а їм важко проводити співбесіду з "власною мамою", зрозуміти її цінності і відчувати себе комфортно. Також, якщо керівнику 30 років – то мати підлеглого у 2 рази старше йому буде некомфортно. І часто навіть не пробують. Тож проблема є. На щастя, виникає велика кількість медійних проєктів, які дають трохи розголосу. Можливо, з часом роботодавцям стане соромно, і ситуація буде потихеньку змінюватись.

Скажімо, в Європі – працівники 60 і 65 років - це абсолютна норма. Для мене стало відкриттям кілька років тому, шо в США найбільш "приростаючим" сегментом на ринку праці є люди 65+. Себто, люди, які вийшли на пенсію, мають хороше фізичне здоров‘я, їм трохи сумно – і вони навіть можуть піти в МакДональдс, галасувати "вільна каса", оскільки технічне забезпечення вже дозволяє їм смажити котлети й видавати решту. Дають фору 19-річним. Американські рекрутери сміялись, що тепер шукають собі кандидатів по церквах і клубах для тих, "кому за..." – їхня цільова аудиторія там", - розповіла експертка.

50-річна знаменитість

"В Україні ситуація поки справді складна, навіть коли зрілі люди намагаються перекваліфікуватись і мають на це час та натхнення - не завжди роботодавці готові отримувати перекваліфікованих зрілих фахівців – вважають, що вони вже не здатні засвоювати нове, або із знань переводити це у навички. Найбільш затребуваними для зрілих фахівців лишається якась дефіцитна робота – виробництво, яке знає й вміє "стара гвардія", або робітничі професії.

Але якщо ми кажемо про нові професії, діджитал варіанти – якщо людина працевлаштовується через мережу і не вказує дату народження – знаю успішні кейси, коли люди зрілого віку ставали СММ-менеджерами, влучно робили сайти, опановували нові діджітальні напрямки. Єдиний мінус – держава не досить добре захищає фрілансерів.

Особисто я вважаю, що люди, які пережили буремні 90-ті і "не спились не скорились", а ще й стали успішними – це дабл люди. Там, де у молоді опускаються руки щось вигадувати – старші варять "кашу з сокири", - розповіла фахівчиня. 

Активні види спорту – не опануєш у віці 50+

Про активні зимові види спорту, якими можуть (або не можуть) займатись люди, на годинничку яких "стукнуло" 50, говоримо з інструктором гірськолижного корпусу "Протасів Яр" - Олесем.

"Старші люди приходять не часто, але попит є. Спостерігаю, більше йдуть на лижі – адже сноуборд більш молодіжний вид спорту, лижі більш класичні. Насправді якихось "особливих фішок" для навчання старших людей – нема. Якщо людина приходить до інструктора – то вона вже готова, хоче опанувати катання. В будь-якому віці необхідно зробити гарну якісну розминку, інструктор має враховувати фізичні здібності людини. Про що говорити – 50-60 років це не так і багато.

Якщо дивитись на тих, кого навчаю від дитячого і до дорослого віку – чим старше людина, тим довше вчиться. Але це пов‘язано зі страхом отримати травму. Розуміємо, що чим старша людина - тим довше вона відновлюється. Чим більше уражені частини тіла – тим має бути більше "захисту", скажімо, наколінники мають бути. Проте якщо займатись з інструктором – особливий захист не потрібен. Людина не має падати, відчувати дискомфорт.  Для базових навичок - скажімо, щоби людина поїхала й навчилась гальмувати – достатньо 1 заняття. Щоби людина будь-якого віку впевнено почувалась на лижах - зазвичай витрачаю 2-3 години.

Мене захоплює – коли людина для себе відкриває щось нове і не припиняє цього робити в 60 років. Бо є люди, які в 30 років припиняють", - прокоментував інструктор. 

a9cbd0eef7d7fbcba2e35dc03020cbb5.jpg

Складно вивчати іноземні мови, окрім івриту

Про твердження, ніби єдиною іноземною мовою, яку легко вивчати у старшому віці, є іврит - говоримо з викладачем Данієлем Ліпштейном.

"До мене зазвичай звертаються люди молодші. Я не чув такого, щоби просто вчити саме іврит у старшому віці. Навчити можна людину будь-якому віку – головне, щоби вона сама хотіла вчитись і докладала зусиль.

Люди старші, коли ходити до мене на курси – писали, що задоволені, вивчення мов круто розвиває пам‘ять, свого роду розвага. Писали: "Приносить користь. Навіть якщо розуміємо, що не вивчимо мову ґрунтовно". А ті, хто каже – "Ой ні, ми вже застарі, дорослі, нам не піде" – то на цьому їх навчання й завершується", - прокоментував викладач. 

6b28314d9e4702029b91cfd2aa533cf6.jpg

Люди 50+ менш успішні в навчанні і не мають мотивації

Про жагу та здатність до навчання людей віком 50+ говоримо з журналісткою, блогеркою Оксаною Тупальською. Розповідає - старші люди радо опановують спеціальності піарника та "родинного консультанта".

"Коли вчилась у Інституті богословських наук – там проводиться навчання за різними напрямками – "сімейно-родинне консультування", "журналістика", "піар" і "музика". Велику кількість предметів викладають люди, які працюють закордоном, спілкуються польською, але й наші викладачі. Система побудована так, що велика кількість матеріалу дається для самостійного вивчення - у вигляді скриптів (таких частин роздрукованих підручників, які розробляє сам викладач для тебе). Серед студентів було багато людей старших - з освітою, або люди, які працювали на робітничих спеціальностях. Дехто працював нянями, й не мали середньої освіті. А потім у віці 50-60 років вирішували, що хочуть начатись – проводити сімейні консультації, займатись піаром. У багатьох речах старші люди краще справлялись. Вони були відповідальніші, все ретельніше робили - і не списували, бо моромно було перед молодшими студентами, то все робили старанно самі", - каже Оксана Тупальська. 

Старші люди обовязково мають проблеми у сексуальному житті 

Те, що люди віку 50+ мають проблеми у статевому житті - це буквально стало такою "страшною страшилкою", про яку часто не говорять прямо, але перешіптуються за нагоди. Ще б пак - всі ми досягнемо старшого віку й, безумовно, цікаво знати - "а чи є секс після...".

І якщо українські сексологи й блогери зазвичай говорять про це також дуже обережно, наголошуючи на певних вікових змінах - то німецький експерт з сексуальної терапії Фолькер ван ден Бум (Volker van den Boom) не просто стверджує, що секс у "золотому віці" є - він навіть каже. що стосунки стають ще кращими і подовжують молодість.

Про це він розповів виданню DW.

"Статевий акт - це сплеск гормонів щастя. Він покращує кровообіг, прискорює обмін речовин, тренує тіло. Секс корисний і для психіки, і для фізичного здоров'я. Регулярний помірний секс у похилому віці - це справжній еліксир молодості. Правда, занадто інтенсивна інтимне життя створює стрес для серцево-судинної системи і обертається надмірним навантаженням для організму. Але це, як правило, частіше стосується чоловіків.

Зате для літніх жінок регулярні статеві контакти - це завжди плюс! У них нормалізується тиск, знижується ризик гіпертонії. А увагу і ніжність, притаманні партнером, позитивно позначаються на психологічному стані", - наголосив експерт. 

На запитання - чому певні дослідження називають вік 50+ таким, у якому сексуальна активність вища за 30 років, науковець пояснив:

"Ну, подумайте самі: люди похилого віку, як правило, не працюють, у них набагато більше вільного часу і менше турбот, ніж у молодих, і, відповідно, значно більше можливостей насолоджуватися життям. Вони робили стільки всього у своєму житті, що не приносило їм задоволення, що тепер прагнуть займатися тільки тим, що доставляє радість, в тому числі - один одним. А молодим потрібно робити кар'єру, забезпечувати добробут щойно створеної сім'ї, займатися вихованням дітей ... Багато хто живе в постійному стресі, що негативно позначається на сексуальному житті", - сказав експерт.

Depositphotos_33884203_l-2015.jpg

Сексолог розповів, що, звісно, проблеми з сексом у старшому віці є різні - але люди все більше йдуть до психолога і працюють, щоби їх вирішувати.

"З кожним роком до мене приходить все більше людей у ​​віці 70 - 75 років.

Чоловіки нерідко скаржаться на те, що, незважаючи на вік, їм практично кожен день потрібен секс, тоді як жінки особливої ​​активності тут не виявляють, мотивуючи це тим, що пік відносин - позаду. Звичайно, універсального рецепта, який врятує сексуальні відносини, не існує.

Чоловіки більш стримані у вираженні почуттів, ніж жінки. Але це зовсім не означає, що вони - бездушні істоти. Просто для чоловіків важливіше дії, що ведуть до досягнення мети, ніж зовнішній прояв емоцій. А жінки надають значення прелюдії: поцілункам, обіймам, ніжним словами. Якщо всього цього немає, то і секс багатьом не особливо потрібен. Чоловік, який це розуміє і не скупиться на ніжність і любов, буде винагороджений сповна", - каже сексолог.

Нагадаємо:

  • Глобальне аналітичне агентство в галузі вищої освіти QS Quacquarelli Symonds представило щорічні рейтинги найкращих університетів у світі. Серед них опинилися і чотири українські виші.
  • Вакцинаційна комісія при Інституті Роберта Коха у Німеччині дозволила вакцину від коронавірусу компанії AstraZeneca для людей, старших 65 років. Крім того, інтервали між першою та другою дозою збільшили вдвічі. 

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
14.04