Останні новини

Є інтернет та каплиця: 6 лютого святкує 25-й день народження станція Академік Вернадський

Антарктичну станцію українцям передала Британія

6 лютого 2021 року свій 25-й день народження святкує антарктична станція Академік Вернадський. У цей день 1996 року Велика Британія за символічну плату в 1 фунт стерлінгів передала Україні свою дослідницьку базу Фарадей, створену ще в 1947 році. Тоді ж станцію на острові Галіндез перейменували на честь українського вченого.

Про це повідомляє Kyiv Live.

Читайте також: Де 6 лютого можна зустріти супергероїв нашого телеканалу

За чверть століття база зарекомендувала себе як постійна метеорологічна та геофізична обсерваторія. Зараз на Академіку Вернадському працює 25 людей. Наші полярники вивчають зміни магнітного поля Землі, стежать за тим, як морози впливають на людський організм, а також проводять біологічні й океанографічні дослідження. Різні експедиції наших науковців відкрили декілька видів тварин і рослин антарктичного острова. 

пінгвіни.gif

На честь заснування станції свого часу випустили поштову марку, а у цьому році Google запустив святковий Doodle.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/hjyHTZxNTfU" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Академік Вернадський також відомий своїми дослідженнями змін клімату, що особливо яскраво проявляються на полюсах. Працюють полярники у виснажливих умовах майже постійної зими, а в 1000 милях навколо немає жодного міста. Середня температура тут влітку близько 0 °C, взимку не нижче від −18 °C. Лише місяць на острові не йде сніг.

Історія станції

У листопаді 1993 року Велика Британія розповсюдила серед посольств інформацію, що хоче передати Фарадей одній з країн, що не мала ще свого антарктичного представнцтва, і через три роки різних конференцій та зустрічей ця честь дісталася Україні. 6 лютого 1996 року о 18.45 над станцією був урочисто піднятий жовто-блакитний прапор. З 2017 року на станції функціонує Інтернет, з 2019 року — до 30 Гб на місяць.

Сумні сторінки

За ці 25 років станція знавала і трагічні моменти. Так, зовсім нещодавно, 8 травня 2020 року загинув учасник 25-ї Української антарктичної експедиції (УАЕ) Василь Омелянович. Це перша смерть на станції за весь український період. Полярник, що працював на Академіку кухарем, наклав на себе руки через особисті проблеми.

Антарктична релігія

Окрім наукових споруд на острові є і культова, причому найпівденніша у світі. У березні 2011 року тут звели каплицю святого рівноапостольного князя Володимира. Її освятив архієпископ Львівський і Галицький Августин. З 7 квітня 2019 року каплиця належить до ПЦУ.

Нагадаємо:

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
01.03