Останні новини

За неотримані транші теж треба платити: скільки Україна виплатила МВФ за 6 років і чому так сталося

За процедурою Фонд повертатиме ці кошти.

Згідно з даними НБУ, протягом 2014-2020 років Україна перерахувала МВФ 46,3 млн спеціальних прав запозичення (65,74 млн доларів) комісії за невибрані транші, передбачені програмами співпраці (Commitment fee). Сплата Commitment fee передбачена умовами кредитних програм з МВФ.

Про це повідомляє Kyiv Live з посиланням на Економічну правду.

Читайте також: У Нацбанку назвали умови припинення співпраці з МВФ та наслідки

Цю комісію Україна, як позичальник, сплачує разом з відсотками за отримані транші.

"Розмір Commitment fee залежить від суми кредитів країни від МВФ та розміру її квоти. У 2020-му році сума комісії склала 0,1% на рік від суми траншів, які мали бути отримані протягом року. Але сума комісії пропорційно зменшується та повертається на суму траншів, що були фактично отримані", - пояснюють у Нацбанку.

Протягом останніх 6 років Україна в межах трьох програм співпраці з МВФ, що діяли протягом цього періоду, перерахувала МВФ загалом 43,3 млн СПЗ (або 61,48 млн доларів за поточним курсом):

  • за програмою SB-2014 Україна отримала 3,0 млрд СПЗ, сума сплачених коштів за недоотримані транші склала 8,3 млн СПЗ (або 0,28% від отриманих траншів за програмою);
  • за програмою EFF-2015 Україна отримала 6,2 млрд СПЗ, сума сплачених коштів за недоотримані транші склала 31,1 млн СПЗ (або 0,50% від отриманих траншів за програмою);
  • за програмою SB-2018 Україна отримала 1,0 млрд  СПЗ, сума сплачених коштів за недоотримані транші склала 3,9 млн СПЗ (або 0,39% від отриманих траншів за програмою).
  • за програмою stand-by, укладеною у 2020 році, Україна перерахувала МВФ 5,2 млн СПЗ у вигляді Commitment fee, з яких фонд повернув 2,3 млн СПЗ під час перерахування першого траншу.

Тобто фактично за невибрані транші Україна заплатила 3 млн СПЗ або 4,26 млн доларів. Ці гроші все ще можна повернути, якщо вдасться отримати всі передбачені чинною кредитною програмою транші.

"Якщо у 2021 році Україна отримає й інші транші від МВФ, Фонд поверне виплачені Національним банком у 2020 році 3,0 млн СПЗ", - додають у Нацбанку.

Також в НБУ підкреслили, що навіть з урахуванням Commitment fee вартість запозичень від МВФ є набагато нижчою, аніж від запозичень на ринкових умовах. У 2020 році повна вартість кредиту МВФ для України складала лише 2,63% річних, в той час як середня вартість запозичень через розміщення євробондів - 7,2% річних.

Нагадаємо:

  • Кабінет міністрів України розраховує до червня поточного року отримати угоду про перший перегляд програми з МВФ на рівні персоналу. За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, для цього Україна має виконати 5 умов.
  • Валовий зовнішній борг України протягом минулого 2020 року зріс на 3,951 млрд доларів і досяг 125,69 млрд доларів. Його розмір перевищив рівень, який був досягнутий на кінець III кварталу 2015 року (124,03 млрд доларів).

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!
Вийти в ефір
14.04