Останні новини

За рівні права та можливість реалізуватися: чому святкують Міжнародний день чоловіків?

19 листопада у світі відзначають Міжнародний день чоловіків. Так, так ви не помилилися. Цього дня суспільство закликають звернути увагу на гендерну дискримінацію "сильної" статі. З давніх-давень саме чоловіки вважалися тими, на кому лежали усі найважчі обов'язки. Чого вартує одна лиш фраза "справжній чоловік мусить".

Чи справедливо, що від володарів У-хромосоми чекають сильного плеча та зарплати - розбирався Kyiv Live.

International_Men's_Day_Symbol.jpg

Фото Wikipedia

Це свято має більш глибоке коріння, ніж День Чоловіків, що відзначили у першу суботу листопада. На міжнародну арену проблему реверсивної гендерної дискримінації висунув доктор з університету Вест-Індії на ім’я Джером Тілуксінгх. 19 листопада - день, коли народився його батько, що був позитивним прикладом, тож і започаткували свято цього числа.

Мета свята - привернути увагу до гендерної дискримінації чоловіків при визначенні важливості їх ролі в родині і вихованні дітей.

Переважно саме на чоловіка у сім'ї покладенні обов'язки заробляти гроші та забезпечувати комфорт, тоді як на виховання дітей не стає ні часу, ні схвалення громадськості.

Дійсно, з сучасного життя відомо, що чоловіки не можуть брати декретну відпустку по догляду за дитиною, бо це не тільки "не їхня справа", а й не передбачено законом України.

man-person-cute-young.jpg

Вперше Міжнародний день чоловіків відсвяткували 1999 року в Тринідад і Тобаго. Внаслідок це свято знайшло підтримку в Австралії, країнах Карибського басейну, Північної Америки, Європи, Азії, а також ООН і ЮНЕСКО. Наразі визнаний офіційним святом у більш ніж 50-ти країнах світу.

Організатори свята хочуть покращити психологічне здоров'я хлопчиків та чоловіків, які потерпають від тиску та рамок маскулінності, зокрема, представники ЛГБТ. Великий акцент роблять на позитивний виховний вплив чоловіка на дітей, і прагнуть змінити образ "годувальника та гаманця".

pexels-photo-3491999.jpeg

Інґеборґ Брейнес, директорка у зв'язках з громадськістю Бюро ЮНЕСКО в Женеві, а також колишня керівниця програми "Жінки та гендерна нерівність", одного разу відмітила:

"Це добра ідея, котра дозволить покращити гендерний баланс".

На сьогодні свято святкується в понад 60 країнах світу, таких як Сполучені Штати Америки, Велика Британія, Канада, Данія, Норвегія, Франція, Італія, Ірландія, Індія, Китай, Тринідад і Тобаго, Ямайка, Румунія, ПАР, Танзанія, Зімбабве, Ботсвана, Сейшельські острови, Бурунді, Острів Мен, Австрія, Боснія і Герцеговина, Пакистан, Куба, Україна, Антигуа і Барбуда, Сент-Кіттс і Невіс, Сент-Люсія, Гренада та Кайманові Острови, Угорщина, Казахстан, Ґана, Сінгапур, Мальта та інші країни.

Історія святкування

pexels-photo-2701585.jpeg

Фото Pexels

Чоловічі дні існували і до цього, ще в 1960-х роках декілька разів поспіль його святкували 23 лютого, проте на світовій арені традиція не прижилася.

Доктор Тілуксінгх, який сприяв поширенню свята та утвердив дату 19 листопад, заявив:

"Я зрозумів, що жоден з днів не є чоловічим… Деякі скажуть, що є День батька, але як щодо хлопчиків, підлітків та чоловіків, котрі не є батьками?".

Дата вибрана не лише тому, що це день народження батька науковця. Також на вибір вплинуло те, що 19 листопада місцева футбольна команда країни створила рівень єдності, котрий пересікає гендерні, релігійні та етнічні відмінності.

А що нині?

 За останні роки Міжнародний день чоловіків став включати в себе різноманітні громадські семінари, заходи в школах, програми по радіо та телебаченню, мирні демонстрації та ходи, круглі столи, а також покази арт-об'єктів. Заходи акцентують увагу на дискримінації чоловіків в охороні здоров'я, сімейному праві, ЗМІ, освіті тощо.

Кожного року за бажання ініціативні групи у кожній країні можуть вибрати чи приєднатися до фокусної теми. Так, в 2002 році це була тема миру у всьому світі, в 2003-чоловічого здоров'я, в 2007 — вилікування та прощення, а в 2009 році — тема позитивної ролі чоловіків. 

Того ж року закріпили й основні цілі свята:

  • Заохочення позитивної рольової моделі чоловіків. Не лише кінозірок та спортсменів, але і звичайних людей, котрі живуть достойним та чесним життям.
  • Оцінка чоловічого позитивного вкладу в громадськість, державу, родину, шлюб, виховання дітей та навколишнє середовище.
  • Для зосередження уваги на чоловічому здоров'ї, соціальному, емоційному, фізичному та духовному благополуччі.
  • Для підкреслення дискримінації у відношенні чоловіків в області соціальних послуг, соціальних відносин та права.
  • Для покращення відносин статі та забезпечення гендерної рівності.
  • Для створення більш безпечного та кращого світу, де люди можуть розвиватись, аби повністю розкрити свій потенціал.

Навіть зараз побутують випадки, коли сім'я розвалюється, бо чоловіку закидають малий заробіток - найпоширеніша претензія, яка існує. Саме для усунення такої дискримінації у світі щороку 19 листопада відзначають Міжнародний день чоловіків.

Нагадаємо, 18 листопада з'явилася інформація, що хворий на коронавірус чоловік у київській лікарні помер, віддавши кисень своєму синові. Проте потім у медзакладі це спростували. Також день запам'ятався повідомленням, що Зеленському у літак проведуть дороговартісний швидкісний інтернет. А Джозеф Гордон-Левітт - американський актор - поділився цікавим хобі, пов'язаним з Україною.


pexels-photo-2701585.jpeg

Вийти в ефір
27.11