Останні новини

За що та навіщо демократи хочуть усунути Трампа від влади

Трамп може стати першим в історії США президентом, якому двічі оголосять імпічмент

11 січня Конгрес США розпочав процедуру відсторонення від влади 45-го президента США Дональда Трампа. Зробити планують або через одну з поправок до Конституції або через процедуру імпічменту. 

Kyiv Live розповідає за що хочуть усунути Трампа та чи вдасться Конгресу це зробити.

Що передувало?

6 січня обидві Палати Конгресу (Сенат й Палата Представників) мали сертифікувати перемогу Джо Байдена на виборах президента США. В цей же день Трамп провів мітинг “Рятуємо Америку”. На ньому господар Білого будинку заявив, що не поступиться президенством та “ніколи не здасться”. 

“Ми не хочемо, щоб наша перемога на виборах була вкрадена радикальними лівими демократами, фейковими новинними ЗМІ. Ми ніколи не здамося і ніколи не поступимося. Ми зупинимо злодійство”, — сказав Трамп.

штурм капитолия.jpg

Трамп очікував, що його віцепрезидент Майк Пенс як голова Сенату відмовиться озвучити результати голосування Колегії виборників перед Палатою представників і Сенатом. А коли цього не сталось, прихильники Трампа пішли до Капітолія. Вони прорвалися всередину будівлі і їх не могла зупинити поліція навіть за наявності вогнепальної зброї. Затвердження результатів виборів перервали на кілька годин. Частину конгресменів і сенаторів евакуювали у спеціальний шелтер, а служба безпеки Капітолію — відкрила вогонь. Внаслідок штурму загинули четверо людей.

Реакція посадовців

Кадри штурму Капітолію шокували суспільство. Востаннє масштабна атака на будівлю конгресу була під час англо-американської війни на початку XIX століття. 

В результаті подій 6 січня посадовці США почали одне за одним йти у відставку. Так, свої пости добровільно залишили спеціальний посланник в Північній Ірландії Мік Малвейні, заступник радника Трампа з питань національної безпеки Метью Поттінгер, заступник помічника секретаря з питань розвідки та безпеки Міністерства торгівлі Джон Костелло, виконувач обов’язків голови Ради економічних радників Білого дому Тайлер Гудспід, керівник апарату першої леді Меланії Трамп Стефані Грішем, соціальний секретар Білого дому Рікі Ніццата, заступниця прессекретаря Білого дому Сара Метьюз та інші. Низка однопартійців також відвернулась від Трампа, а Twitter заблокував його акаунт. 

Демократи Палати представників та Сенату заявили про особисту відповідальність Трампа за “підбурювання до штурму” і закликали відсторонити його від влади.

Це можна зробити за допомогою 25 поправки до Конституції, яку прийняли 1960-х років. Вона дозволяє усунути президента через нездатність виконувати свої обов'язки. Якщо ж президент не йде добровільно на такий крок, то поправка дає право віцепрезиденту оголосити його недієздатним. В такому випадку його обов’язки виконуватиме віцепрезидент Майк Пенс.

майк пенс.jpg

фото: Майк Пенс та Дональд Трамп

За словами експертів, Пенс навряд чи наважиться зробити це. Однак, є й інший варіант:

“Якщо віцепрезидент і уряд не будуть діяти, Конгрес готовий просувати імпічмент, що відповідає переважним настроям американського народу”, - заявила спікер Палати Представників Ненсі Пелосі. 

То коли Трампу можуть оголосити імпічмент?

11 січня демократи оприлюднили текст резолюції про імпічмент Трампа. Цього ж дня Ненсі Пелосі закликала віцепрезидента Майка Пенса та уряд (15 міністрів) застосувати 25 поправку і визнати Трампа недієздатним. 

Наступного дня Пелосі ініціює голосування за резолюцію у палаті Представників. Наразі демократи мають там більшість, тож ймовірно вони зможуть її прийняти. 

ненси пилоси.jpg

Далі протягом 24 годин “сині” чекатимуть реакцію віцепрезидента. Фактично вони висунуть йому ультиматум. Якщо ж Пенс та уряд відмовляться відсторонити Дональда Трампа, Палата представників розпочне повноцінну процедуру імпічменту. Тож, Трамп може стати першим в історії США президентом, якому двічі оголосять імпічмент. Якщо ж Палата Представників його підтримає, процес передадуть на розгляд Сенату. 

Однак Сенат зможе приступити до справи не раніше 19 січня, тобто за день до інаугурації Байдена. А проголосувати за чи проти сенатори зможуть тільки 20-21 січня. За словами експертів, політики можуть не піти на такий крок, аби не блокувати розгляд термінових законопроєктів Байдена. 

Навіщо це робити?

дональд трамп.jpg

Імпічмент Трампа потрібен демократам задля одного - неможливості Трампа балотуватися у 2024 році та навіть обіймати високу посаду в США. Зазначимо, що 45-й президент натякав на намір йти в президенти через 4 роки. Задля імпічменту Трампа необхідні голоси двох третин сенаторів (усього їх 100). Це означає, що підтримати рішення мають мінімум 17 республіканців, що малоймовірно. 

Нагадаємо, 12 січня 2021 року новообраний президент Молдови Мая Санду здійснила свій перший закордонний візит до Києва. За результатами переговорів сторони сподіваються розблокувати дипломатичні відносити та підписати низку двосторонніх документів.

Вийти в ефір
21.01