Останні новини

Зеленський проти ОАСК: чи ліквідує Рада "суд Вовка"?

У "Слузі народу" кажуть, що голоси на підтримку ініціативи президента знайдуться.

Володимир Зеленський подав до Верховної Ради законопроєкт про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва, який більше відомий як "суд Вовка". Замість нього президент пропонує створити Київський міський адміністративний суд.

Чому Банкова вирішила припинити діяльність ОАСК і чи вистачить у Раді голосів на підтримку ініціативи президента - читайте у матеріалі Kyiv Live.

Зеленський проти ОАСК

13-го квітня до Верховної Ради надійшов президентський проєкт закону "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва". Документ визначений як невідкладний, а тому має бути розглянутий найближчим часом. В ОПУ зазначили, що відповідно до частини другої статті 125 Конституції України, саме президент може вносити закон для реорганізації чи ліквідації суду після консультацій з Вищою радою правосуддя. Пропозицію припинити роботу ОАСК у Зеленського пояснили тим, що через корупційні скандали суд втратив довіру громадян.

"У демократичному суспільстві повага й довіра до суду мають бути безумовними. Але там, де вмирає довіра, закінчується й демократія. ОАСК мав достатньо часу, щоб одуматися, подивитися на себе в дзеркало та віднайти там прості речі, які так шукають у ньому суспільство й держава, - справедливість, неупередженість і чесність. Замість цього бачимо чергові скандали з "плівками", корупцію пов’язаних осіб із забитими грошима сейфами та численні сумнівні рішення. Довіра до Окружного адміністративного суду м. Києва втрачена. Стара, неефективна судова система не спроможна забезпечити запит українців на справедливість. Поданий законопроєкт засвідчує вірність президента своїм обіцянкам щодо повного очищення судової системи, яка втратила довіру громадян України", - повідомила пресслужба президента.

1.jpeg

Будівля ОАСК. Фото: Лівий берег

Замість ОАСК Банкова запропонувала створити Київський міський окружний адміністративний суд (КМОАС), юрисдикція якого буде поширюватися на територію Києва. Проєкт закону передбачає, що після ліквідації ОАСК усі справи цього суду впродовж десяти днів передадуть до Київського окружного адмінсуду, який працює в межах Київської області, а згодом їх направлять в новостворений КМОАС.

Читайте також: ОАСК скасував постанову про новий український правопис

З реакцією на пропозицію президента в ОАСК не забарилися. Там вважають, що ініціатива Зеленського з'явилася у результаті маніпуляцій "агентів іноземного впливу". Принагідно, у суді похвалили себе і поскаржилися на тиск "негативних інформаційних кампаній".

"На жаль, а може і на щастя, президент піддався на маніпуляції окремих "активістів" і за сумісництвом агентів іноземного впливу і вніс на розгляд парламенту законопроєкт про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва. Шість років суд знаходиться під тиском, працює в атмосфері постійних негативних інформаційних кампаній і провокацій. Тому до даної новини я ставлюся спокійно. Зрештою система адміністративних судів пережила вже не одну реформу. Так що нехай тепер парламент визначається відповідно до регламентних процедур. Єдине, шкода, що державою все більше керують посольства і їхні поплічники, що зображають із себе за іноземні гроші громадянське суспільство. Суд же продовжує роботу в штатному режимі відповідно до вимог законодавства", - написав у соціальній мережі Павло Вовк, який керує судом останні шість років.

2.jpg

Голова ОАСК. Фото: Громадське

Здавалось би, чим Окружний адмінсуд Києва заслужив особисту увагу президента? Та справа в тому, що ОАСК - не звичайний суд. Він регулярно розглядає звернення топ-посадовців та позови проти зареєстрованих у столиці органів влади, через що заслужив репутацію скандального і чи не найкорумпованішого в країні. Свого часу суд забороняв Уляні Супрун виконувати обов'язки міністра охорони здоров'я, відновлював Романа Насірова на посаді голови Державної фіскальної служби, зупиняв слідчі дії у "бурштиновій справі" Борислава Розенблата, забороняв проводити мирні акції під час подій на Майдані у 2013-14 рр. Подібних рішень ОАСК - десятки, якщо не сотні. Зараз суд розглядає позови про закриття телеканалів ZIK, NewsOne, "112 Україна", позов Мін'юсту про заборону Партії Шарія, звернення Олександра Турицького, якого президент своїм указом фактично звільнив з посади голови КСУ, та ряд інших, не менш важливих, звернень. 

Як бачимо, до рук суду потрапляють справи колосального значення. Очевидно, що чимало груп впливу зацікавленні у його збереженні. А тому виникає закономірне питання: чи знайдуться у Верховній Раді голоси за ліквідацію ОАСК?

Чи ліквідує Рада "вовчий суд"?

За словами Дмитра Разумкова, питання про припинення діяльності ОАСК парламент розгляне на позачерговому засіданні наступного тижня.

"Щодо швидкості розгляду цього законопроєкту, він визначений президентом як невідкладний. Я думаю, що на наступному тижні, якщо це буде ініційовано в якості позачергового засідання, його можуть розглянути у першому читанні в стінах Верховної Ради", - повідомив спікер на брифінгу 15 квітня.

Читайте також: В ОАСК відреагували на ініціативу Зеленського про ліквідацію суду

У "Слузі народу" запевняють, що пропозиція Зеленського буде підтримана у стінах Ради і незабаром ОАСК припинить існування. "Слуги", з якими вдалося поспілкуватись Kyiv Live, кажуть, що у фракції немає протирічь з цього питання.

"Що стосується "Слуги народу", то у нас однозначна позиція про підтримку законопроєкту президента. За попередніми даними, голосів у нас вистачає", - сказав у коментарі Kyiv Live народний депутат Артем Дмитрук.

Колега Дмитрука по фракції Олександр Качура також підтвердив, що у "Слузі народу" немає дискусій щодо подальшої долі ОАСК. 

"Є однозначна позиція фракції голосувати за пропозицію президента. Це буде першим кроком до перезавантаження судової системи і сигналом, що правила гри змінюються. Зараз багато депутатів хворіють, але для такого важливого рішення ми зможемо мобілізувати депутатів і, думаю, "слуги народу" дадуть 226 голосів", - прокоментував він Kyiv Live.

3.jpg

Олександр Качура. Фото: Ліга.Нет

Навіть, якщо у "Слузі народу" не знайдеться необхідна для ухвалення президентського законопроєкту кількість голосів, їх додадуть інші політичні сили і позафракційні депутати, переконаний політолог Володимир Фесенко.

"Висока вірогідність, що голосів за ліквідацію ОАСК вистачить. "Слуга народу" і "Голос" підтримають. Важко сказати, як буде поводитись "Батьківщина". Тут є нюанси, враховуючи ситуацію з КСУ. Є питання, чи підтримає "Європейська солідарність". Якщо виходити з ідеологічної позиції, то вони мали б підтримати. Але ОАСК нормально співпрацював з Порошенком, коли він був президентом. Конфлікт між ними виник лише у 2019 році, коли ОАСК почав грати проти Порошенка на стороні Коломойського. Але, в принципі, голосів має вистачити. Думаю, спрацює традиційна ситуативна більшість і проблем з голосами не буде. Підтримають "Довіра", частина групи "За майбутнє", десяток позафракційних депутатів, близько двохсот або й більше "слуг народу"… Це ж не питання, з якого у "СН" є внутрішнє протиріччя. Репутація ОАСК на дуже низькому рівні, тому більшість депутатів з задоволенням проголосують за його ліквідацію, щоб підтримати популярне рішення", - сказав політолог у розмові з Kyiv Live.

Читайте також: Окружний адмінсуд Києва втретє повернув громадянство російському “злодію в законі”

Однак, не всі в експертному середовищі вважають, що Раді вдасться так просто поставити крапку в історії з ОАСК. Політолог Кирило Молчанов вважає, що ситуація з голосами насправді складна.

"З голосами складно. Навіть "слуги народу" не дуже хочуть голосувати, лише частина фракції погоджується. Опозиція майже у повному складі буде проти, оскільки законопроєкт виписаний так, що фактично передбачає узурпацію судової гілки влади. Президент хоче розігнати суд, в якому зараз розглядається цілий спектр важливих питань - санкції РНБО, відсторонення голови КСУ Тупицького, позов Мін'юсту про заборону Партії Шарія, закриття телеканалів, тощо. Це один з ключових судів в Україні, у якому зараз розглядається дуже багато доленосних рішень. Зеленський хоче одним махом призупинити розгляд цих справ. Навіть, якщо ці справи будуть передані в Київський обласний адміністративний суд, їх там будуть розглядати з початку, до того ж кількість суддів в обласному суді вдвічі менша, ніж в ОАСК. По суті, справи поховають на роки. Це виключно політична ініціатива Офісу президента, щоб взяти під контроль судову гілку влади. Почали з ключового суду, і все це подається під соусом судової реформи і недовіри суспільства до судової системи", - сказав політолог у коментарі Kyiv Live.

Читайте також: "Членство України - посилення для НАТО": чи зможе Зеленський привести країну до Альянсу

На його думку, "суд Вовка" пройде випробування парламентом, а за припинення його роботи не будуть голосувати, зокрема, окремі групи депутатів в "Слузі народу".

"Не буде голосувати група, пов'язана з Разумковим. Близькі до Ахметова "слуги" також не підтримають, оскільки олігархи не зацікавлені, щоби Зеленський одноосібно контролював всі гілки влади і, по суті, перетворився в автократа, якому підпорядковані всі процеси в державі. Фракція "СН" дасть 150-180 голосів, не більше. Разом з іншими вони не дадуть більшість голосів", - спрогнозував політолог.

Окружний адмінсуд Києва створив Леонід Кучма своїм указом у 2004 році. Відтоді він пережив не одного президента і не одну ВРУ. Чи переживе Зеленського і "Слугу народу" - побачимо зовсім скоро.  

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Новини Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
08.05