Останні новини

Зеленський звільнив голову КСУ: чи закінчилася конституційна криза?

Своїм указом президент навряд чи вирішить конституційну кризу

Володимир Зеленський скасував укази Віктора Януковича від 2013 року про призначення Олександра Тупицького і Олександра Касмініна суддями Конституційного суду України. Конфлікт між Офісом президента і КСУ тягнеться з осені минулого року. Чи можна говорити, що своїм рішенням Зеленський поставив крапку у конституційній кризі, – читайте в матеріалі Kyiv Live.

Історія протистояння президента і КСУ

Непорозуміння між Банковою і Конституційним судом розпочалися у кінці жовтня 2020 року. На одному із закритих засідань КСУ визнав ряд положень антикорупційного законодавства такими, що не відповідають нормам Конституції. Зокрема, були скасовані обов'язкове електронне декларування, кримінальна відповідальність за незаконне збагачення і недостовірну інформацію в е-деклараціях та частина повноважень НАЗК. Ініціаторами відповідного конституційного подання виступили переважно народні депутати з фракції "Опозиційна платформа – За життя" і групи "За майбутнє".

Читайте також: Справа Семенченка-Шевченка: боротьба з незаконним угрупуванням чи політична розправа?

Вердикт КСУ Офіс президента сприйняв як виклик політичних опонентів і загрозу для подальшого руйнування антикорупційної інфраструктури, що призвело б до погіршення відносин з західними партнерами. На Банковій побоювалися, що надалі суд візьметься за земельну реформу, закон про мову та ряд інших нормативно-правових актів, ухвалених монобільшістю. Не надто дбаючи про юридичну чистоту своїх рішень, Володимир Зеленський відновив дію електронних декларацій і запропонував Верховній Раді ухвалити законопроект про відставку всього складу Конституційного суду. Президента не хвилювало, що ні в нього, ні у парламенту немає таких повноважень. Не дивно, що депутати не пристали на пропозицію гаранта, що, власне, призвело до затяжної конституційної кризи.

2.png

Олександр Тупицький. Фото: Лівий берег

Зеленський не збирався здаватись. 29 грудня він підписав указ про відсторонення Олександра Тупицького від посади судді КСУ на два місяці. У лютому президент продовжив дію свого рішення ще на місяць, а 27 березня і взагалі вирішив звільнити його.

Конституційний суд України складається з 18 членів, яких терміном на дев'ять років в однаковій кількості призначають президент, Верховна Рада і з'їзд суддів. Звільнити їх, згідно з положенням розділу 12 Конституції, можуть лише самі представники цього суду у разі схвалення відповідного рішення двома третинами від його складу (щонайменше 12 із 18).

Оскільки законних механізмів відправити у відставку суддів КСУ у Зеленського немає, тому він вдався до певної маніпуляції та скасував укази Віктора Януковича №256 і №513 про призначення Олександра Тупицького і Олександра Касмініна. Якщо відраховувати дев'ять років, то повноваження Тупицього і Касмініна мали б закінчитися у 2022 році. Але президент не став чекати наступного року і видав указ №124 з формулюванням, що "окремі судді КСУ, призначені Віктором Януковичем, продовжуючи виконувати свої повноваження, створюють загрозу державній незалежності та національній безпеці України".

Свої дії Зеленський пояснив рішенням РНБО про аналіз указів екс-президента-втікача. "На минулому засіданні РНБО, серед іншого, було ухвалене рішення щодо аудиту всіх указів президента Януковича. Є перші результати. Мова про два укази Януковича – від 14 травня та 17 вересня 2013 року про призначення суддями Конституційного Суду України Тупицького Олександра Миколайовича та Касмініна Олександра Володимировича. Обидва ці укази мною скасовано. Вказані особи можуть відправлятися на заслужений відпочинок", - заявив він.

Читайте також: Вибори мера Харкова: хто буде наступником Кернеса?

Щоправда, навіть така "хитрість" президента є сумнівною з точки зору відповідності нормам Конституції і українського законодавства. Справа у тому, що укази президента не мають зворотної дії, а тому Тупицький і Касмінін можуть відмовитися залишити свої посади. Зрештою, минулого року КСУ визнав неконституційним указ Петра Порошенка про призначення Артема Ситника директором НАБУ, але він досі не пішов у відставку. Чому ж тоді вони не можуть проігнорувати указ президента, якщо на їхні висновки ніхто не зважає?

Критики і захисники президента

Суботній указ гаранта викликав палкі дискусії. Опоненти Банкової очікувано почали критикувати його, а члени Зе!команди – виправдовувати.  

У "Європейській солідарності" дії президента назвали правовим свавіллям. "Те, що зараз робить Зеленський, це просто правове свавілля. З ознакою диктатури, захопленням влади, зловживанням службовим становищем. Будь-яка з цих опцій та всі разом - це саме те, що відбувається. Посилання на рішення РНБО про ревізію рішень Януковича як юридичне обґрунтування такого указу - просто маячня. Це порушення статей Конституції, які визначають чітко повноваження президента, бо у нього таких повноважень скасовувати укази немає", - заявив пресі член команди Порошенка, доктор юридичних наук Леонід Ємець.

Натомість у "Слузі народу" запевняють, що Зеленський поступив правильно. "Президент є гарантом Конституції, територіальної цілісності та національної безпеки країни. І якщо рішення КСУ безпосередньо загрожують дуже багатьом позиціям з євроінтеграції, антикорупційної інфраструктури, незалежності Антикорупційного бюро, то це все дуже серйозні виклики для національної безпеки. Тому президент виконав свій обов’язок боронити національну безпеку і захищати права громадян", - прокоментував ЗМІ один з керівників "СН" Олександр Корнієнко.

Читайте також: Юля хоче влади: чи готовий Зеленський до коаліції з Тимошенко?

Представник президента в Конституційному суді, народний депутат Федір Веніславський вважає, що голова суду Олександр Тупицький має бути звільнений, оскільки в 2014 році фактично став на сторону Росії, яка анексувала Крим. "У березні 2014 року під час розгляду КСУ справи про конституційність так званого "кримського референдуму", Тупицький не підтримав рішення колег-суддів про нелегітимність проведення заходу і написав особливу думку. Згідно із законом, він мав право на окрему думку, проте в цій ситуації показав підтримку незаконних дій РФ в Криму", - наголосив він.

3.jpg

Федір Веніславський. Фото: РБК Україна

Юрист Денис Ярославський не погоджується з аргументацією Веніславського. На його думку, людина, яка вчинила злочин проти національної безпеки держави, має бути притягнута до кримінальної відповідальності рішенням суду, а не звільнена з посади указом президента.

"Якщо Зеленський пояснює своє рішення зупиненням загроз національній безпеці, то у такому випадку потрібно в рамках кримінального провадження довести, який саме злочин щодо конституційного устрою держави вчинив Тупицький. Я не говорю, що він заслуговує залишатися на посаді голови КСУ, але поки що не бачу правових підстав для його звільнення", - сказав правник у коментарі Kyiv Live.

Він назвав підстави, за яких укази Януковича все-таки могли бути скасовані. "Зеленський мав право скасувати укази Януковича лише в тому випадку, якщо у них були виявленні порушення. Є критерії, згідно якими конкретний суддя може або не може бути призначений до КСУ. Якби зараз були виявлені факти, що кандидатури Тупицького чи Касмініна не відповідали таким критеріям, тоді б у президента були підстави скасовувати укази Януковича", - пояснив юрист.

Конституційна криза продовжується

Протистояння Офісу президента з КСУ могло б не бути, якби Зеленський не пішов на загострення, вважає політичний експерт Дмитро Марунич. На його думку, непорозуміння між ними можна було вирішити у законний спосіб, але зараз вже пізно.

"Мені не до кінця зрозуміло, чому Зеленський і його офіс пішли на конфронтацію з КСУ. Суд не збирався руйнувати курс України на європейську інтеграцію, а просто констатував, що окремі пункти антикорупційного законодавства не відповідають нормам Конституції. КСУ пропонував новий механізм перевірки електронних декларацій. Чому не ухвалили його? Замість цього Зеленський пішов на дивний конфлікт і поставив під сумнів законність своїх рішень. Не розумію, що в головах людей з оточення президента, які запропонували йому звільнити Тупицького і Касмініна. У такий спосіб можна багато чого відмінити, але кому від того буде легше. Президент зайшов у таку стадію протистояння, коли дороги назад нема. Все можна було вирішити у законний спосіб ще у листопаді, якби Верховна Рада ухвалила зміни до антикорупційних законів. Цього не сталося. Тепер Зеленський не може відступати і визнати, що помилявся", - сказав він у розмові з Kyiv Live.

Експерт не виключає, що Зеленський міг керуватися виключно політичною доцільністю. Мовляв, після арешту Семена Семенченка і відомого захисника НАБУ Євгена Шевченка треба було для балансу атакувати когось з другої сторони, тому дісталося суддям КСУ.

Читайте також: Погром Офісу президента: кому дісталися політичні дивіденди?

Як би там не було, але конституційна криза, яка триває п'ятий місяць, нікуди не поділася. Зараз м'яч на полі Тупицього і Касмініна. Денис Ярославський переконаний, що вони скористаються своїм правом і оскаржать указ президента у Верховному суді.

У 2019 році Зеленський скасовував указ Порошенка про призначення Володимира Горкавенка членом Національної ради з питань телебачення і радіомовлення. Горкавенко оскаржив рішення президента у Верховному суді, який став на його сторону. Зважаючи на схожість ситуації, можна припустити, що ВС підтримає позицію суддів КСУ у разі їхнього звернення. У такому випадку протистояння між Банковою і Конституційним судом продовжиться, а його учасником може стати ще й Верховний суд.

44 (1).jpg

Олександр Касмінін. Фото: Закон і бізнес

Правовий нігілізм, який демонструє президент, посилюватиме конституційну кризу. Йому варто зрозуміти, що намагання високопосадовців вийти за межі своїх повноважень, які виправдовуються "вищою справедливістю", завжди призводять до беззаконня в державі.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!   

Вийти в ефір
11.04