Останні новини

Зникали шприці і навіть самі вакцини: інциденти з поставками препарату від COVID-19, які так і не пояснили у МОЗ

Які дивні ситуації виникали під час поставки китайської вакцини в Україну і чому

23 квітня Україна отримала нову партію вакцини від коронавірусу. В рамках всесвітньої ініціативи COVAX в Україну доставили препарат AstraZeneca-SKBio виробництва Південної Кореї, який в Україні зареєстрували для екстреного медичного застосування.

Враховуючи, що міністр Степанов обіцяв поставку препарату, 22 квітня, а потім приліт вакцини відтермінували, Kyiv Live вирішив пригадати кілька "прикрих невідповідностей", які спіткали прибуття попередньої партії вакцини від коронавірусу – китайського CoronaVac.

Тож, щиро сподіваємось, що згодом невідповідності у обіцянках чиновників і реалізації задумів, які мають безпосередній стосунок до життя й здоров’я людей, лишаться у минулому.

Про що заявляв Степанов

Міністр охорони здоров’я України Максим Степанов, 20 квітня підписав указ про реєстрацію вакцини AstraZeneca, виготовленої в Південній Кореї. Про це він повідомив у Facebook.

"Це той препарат, який приїде до нас у рамках ініціативи COVAX. Ми очікуємо 367 тисяч доз уже в четвер, 22 квітня. Частину партії залишимо для щеплення другою дозою тих громадян, яких вже вакцинували CoviShield, решту – для першого щеплення", – написав Степанов.

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fmaksym.stepanov.official%2Fvideos%2F461449468427018%2F&show_text=false&width=560" width="560" height="314" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share" allowFullScreen="true"></iframe>

Міністр наголосив, що вакцини AstraZeneca і CoviShield є ідентичними. Згодом у МОЗ повідомили, що вакцина з Південної Кореї прибуде в Україну 23 квітня.

Що було не так із CoronaVac

25 березня, коли в Україну прилетіла перша партія китайського препарату СoronaVac, головний санітарний лікар Україні - Віктор Ляшко озвучив кількість вакцини – 215 тисяч доз, повторивши число декілька разів.

"В Україну завезли 215 тисяч доз вакцини CoronaVac. Вона потребує двох щеплень. Зараз вакцина пройде десятиденний лабораторний контроль. Якщо після цього її допустять, вона використовуватиметься. Але використовуватимуть чітко ті 215 тисяч доз на два щеплення. Спочатку зроблять перше щеплення, а потім через 24 дні - друге", - сказав Ляшко.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/1nZjSfwkHfU" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Натомість після того, як вакцина пройшла перевірку в Україні і ДП "Медзакупівлі" прийняло її за документами, виявилось, що в наявності є 200 тис. доз препарату. Про це написали на сторінці Медзакупівлі.

"Опрацювавши документи, надіслані компанією-постачальником учора, ДП "Медзакупівлі України" підтвердило контрагентові готовність прийняти зазначену в документах постачальника партію продукції у кількості 200 тис. одн. флаконів/шприців", - написали на сторінці компанії.

170676960_756329345022026_8405410615477000752_n.jpg

У коментарі на сторінці у Facebook ДП зазначили, що не знають, чому цифри не збігаються, адже за документами й по факту прийняли 200 тисяч доз вакцини.

медзакуп.jpg

Постає питання – а що сталось ще з 15 тисячами? Їх використали під час лабораторного контролю, побили чи недорахували? Питання досі відкрите.

Чому не в шприцах?

Із кінця грудня 2020 йшла мова про закупку препарату з Китаю, тоді ж чиновники стверджували, що препарат обійдеться Україні трохи дорожче, аніж вакцини такого рівня, адже постачається одразу у шприцах. Тож, Україна зможе заощадити на них. Доза китайської вакцини обійшлась Україні у 504 грн. Однак, коли CoronaVac почали розвозити по регіонах, виявилось, що вакцину привезли у флаконах.

На це, зокрема, звернула увагу екс-очільниця МОЗ Зоряна Скалецька.

"З березня спікери МОЗ говорили, що CoronaVac буде зразу в шприцах. Привезли у флаконах. Тобто держава має додатково витратитись на шприці, хоча тиждень тому ще говорили інакше", - написала Скалецька.

Фото - kp.uaФото: kp.ua

А як же залишки?

Ще одна незрозуміла історія побіжно пов’язана із завезенням китайської й американської вакцин, першу з яких поставили у одиничних дозах, а кількість другої суворо контролюється, щоби, за словами Максима Степанова, не допускати чергових маніпуляцій. Тож, у МОЗ нині відмінили так звані "залишкові дози", які виникали під час щеплень препаратом AstraZeneka, який поставлявся у 10-дозних флаконах. Тож, якщо у пункті щеплення бачили, що одна чи кілька доз вакцини не буде використана для певної соціальної групи, то могли пропонувати щепитись людям із інших цільових груп або публічним особам. Нині таку практику відмінили. 

"Степанов нагадав, що навколо Pfizer було багато маніпуляцій, а процес отримання вакцини став надто заполітизованим. Саме тому Степанов ініціював і вніс зміни в Наказ до Дорожньої карти вакцинації: заборонено вакцинувати так званими "залишковими дозами" Pfizer лідерів думок, відомих осіб і політиків. Вакцину отримають виключно й тільки мешканці геріатричних закладів, тобто будинків престарілих, персонал цих будинків, а також наші рятувальники та прикордонники, - написали у МОЗ.

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fmoz.ukr%2Fposts%2F1832918530204577&width=500&show_text=true&height=564&appId" width="500" height="564" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share"></iframe>

Відповідний наказ підписали у МОЗ. Однак, ситуація може змінитись. Про це в ефірі телеканалу "Київ" розповів Василь Животонюк – координатор вакцинації у столиці.

"Коли надійшли китайська і американська вакцини, то вийшов наказ міністра, який відміняє щеплення публічних осіб і, залишкові дози. CoronaVac зовсім не має залишкових доз, а Pfizer надійшов для пансіонатів людей пристарілого віку, там цілком контрольована ситуація щодо дозування, тож залишків бути не може. Зараз, можливо, міністерство буде підключати інші цільові групи – з новою партією AstraZeneca. Можливо будуть підключати інші категорії громадян", - сказав Животонюк.

Київ із нової партії AstraZeneсa має отримати 35 600 доз, їх спрямують на щеплення осіб віком 60+ та на вакцинування усіх вікових та соціальних груп, яких прищеплювали до цього.

"Корейською вакциною щеплюватимуть 12 мобільних бригад і 98 пунктів щеплення. Гадаю, що залучатимуть осіб із хронічними захворюваннями наприклад, цукровий діабет, бронхіальна астма", - розповів Животонюк.

Для тих, хто бажає вакцинуватись поза віковою групою, Животонюк порадив записатись на чергу у свого сімейного лікаря.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/w965eALerdY" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

До слова, згідно карти вакцинації системи охорони здоров’я – 123 408 дози вакцини станом на, 22 квітня, отримали люди, які не належать до пріоритетних соціальних груп, на мапі вони вказані як "інші".

ке.jpg

Проте, порівнюючи мапу поставок вакцин, цільового спрямування і повідомлень про вакцинацію в спеціалізованих закладах, можна припустити, що до категорії "інших", окрім громадян, які отримали залишкові дози, також зарахували спортсменів, паралімпійців, мешканців будинків для літніх, яким ще нема 80 років та ще кілька невказаних груп. Тож порахувати, скільки саме доз були "залишковими" - на даний час складно.

Цікаво, що щеплення вакциною Pfizer, якої в Україну загалом надійшло 117 тис. доз, відбувається доволі швидкими темпами. Так, у Полтаві, яка 19 квітня отримала 1170 доз, всю цю партію станом на 22 квітня використали. До слова, згідно мапи, 68,5 % прищеплених - з цієї ж категорії "інші".

Полтава.jpg

Попередньо зазначалось, що американська вакцина буде використана лише для щеплень персоналу та мешканців інтернатних закладів, будинків для людей похилого віку, а також працівників Державної служби з надзвичайних ситуацій та прикордонників. Тож, очевидно, щеплені в Полтаві належать саме до цих соціальних груп. Щоправда, офіційна інформація про щеплення працівників ДСНС або прикордонної служби - не оприлюднювалась. Друге щеплення Pfizer мають зробити максимально за 3 тижні після першого. Станом на 23 квітня по регіонах розвезли майже 32 тис. доз із 117 тис.

пф.jpg

До слова, препарат Pfizer зберігається на складах у Києві (до слова, на мапі СОЗУ цього не можна відстежити). За словами головного лікаря Віктора Ляшка логістична компанія "Фармасофт" щотижня (за необхідності частіше) доставлятиме партії вакцини з центрального складу у Києві, де вони зберігаються у морозильному обладнанні за температури від -60°C до -80°C, до регіональних складів у кількості й за визначеним графіком.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Новини Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
09.05